Recept od babičky: Pôvodný ríbezľový džem a lekvár
„Deti! Oberať ríbezle!“ zavolala vždy moja babička z verandy na celú záhradu, aby ju bolo počuť až na samý koniec, ktorý ani nedovidela. Bola to pre mňa rajská záhrada, ktorá mi detstve ponúkla najviac lásky.
Milovala som to tam, sú to pre mňa najkrajšie spomienky z detstva aké mám. Babka s dedkom tam mali takmer všetko. Aj poriadne dlhý rad ríbezlí, medzi ktorými chýbali iba čierne. Aspoň tak si na to pamätám ja. Bojím sa, že s pribúdajúcom vekom si budem pamätať stále menej a menej…
Najviac sme so sesternicami milovali biele, prišli mi možno sladšie, ale nepohrdla som samozrejme ani červenými, ktoré často končili v koláčoch, či ako dokonalý domáci lekvár a džem. Babička ich aj zavárala, ale na jej aj ríbezľový lekvár nezabúdam dodnes. Je leto, všade rastie ovocie a mne sa vracajú najkrajšie spomienky na najkrajšie chvíle u babky a dedka v Galante. Boli to vždy najkrajšie týždne môjho života.
Babička robievala ríbezľový lekvár dvoma spôsobmi, ktoré som si osvojila aj ja. Jeden aj s jadierkami, jeden bez. Vždy sme mali na výber, aj tak nám bolo jedno, ktorý otvorila. Vyjedli sme všetky.
Ríbezľový džem aj s jadierkami
SUROVINY
4kg červených ríbezlí, cca 2kg kryštálového cukru, kyselina citrónová (nemusí byť)
POSTUP
Zrelé ríbezle oddelíme od zelených stoniek. Umyjeme. Vložíme do hrnca a zasypeme časťou cukru, opäť zasypeme ríbezľami a opäť aj cukrom, opäť ríbezle a opäť cukor. Hrniec necháme na chladnom mieste, aby ovocie pod vplyvom cukru pustilo šťavu.
Na druhý deň ríbezle s cukrom trochu potlačíme akoby sme chceli urobiť „zemiakovú kašu“ a pomaly začneme hrniec za stáleho miešania zohrievať na platni až do zovretia.
Keď nám začne džem hustnúť, pridáme 1 ČL kyseliny citrónovej, dobre premiešame a urobíme skúšku tuhnutia. Na malý tanierik dáme trošička džemu a chvíľu počkáme či hustne. Ak nie, ešte chvíľu miešame a džem zohrievame, aby sa z neho vyparilo čo najviac prebytočnej vody. Ak to nepomôže, pomôžem si na vedľajšej platni panvicou. Zmes postupne odoberám na vedľajšiu širšiu panvicu, ktorú zohrievam na strednom stupni. Na panvici nechám prejsť varom a zmes miešam dovtedy, kým nezhustne. Keď stredom panvice prejdete vareškou, na dne sa musí vytvoriť akási pomyslená čiara. Pridám štipku kyseliny citrónovej, zľahka premiešam a postupne napĺňam do fliaš.
Ešte horúci džem nalievame do fliaš, ktoré otočíme na vrchnák asi na 10 minút. Prevrátime späť a necháme pod dekou do druhého dňa sterilizovať.
Ríbezľový lekvár bez jadierok
SUROVINY
2kg šťavy z červených ríbezlí, 1kg kryštálového cukru
POSTUP
Ríbezle poriadne umyjeme pod tečúcou vodou a necháme usušiť. Neodstopkujeme.
Mlynčekom na mäso celé ovocie odšťavíme, aby sme oddelili šťavu od zvyšku. Preto nie je dobré ríbezle oddeľovať od stonky, pretože sú dôležité práve pri odšťavovaní.
Šťavu za stáleho miešania prevaríme tak, aby sa z nej vyparila prebytočná voda a svoj objem zmenšila na polovicu. Pridáme cukor a miešame do varu, až kým sa nerozpustí. Po zovretí varíme ešte 5 minút. Stále miešame.
Odstavíme a okamžite nalievame do čistých zaváraninových fliaš, ktoré otočíme na vrchnák asi na 10 minút. Prevrátime späť a necháme pod dekou do druhého dňa sterilizovať.
RADA
Radu v prípade týchto dvoch receptov nemám vlastne žiadnu. Snáď len to, že nikdy neodkladajte zápis vašich domácich receptov na neskôr. Recepty od našich babičiek budú vždy jedným z najväčších rodinných pokladov. A inak, ja som už dvojročnej vnučke krík ríbezle na záhrade zasadila, a vy?
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)
že mlynček na mäso?! Asi to mal byť mlynček na odsťavovanie – človek sa nakrúti a aj nabijete, ale výsledok stojí za to.
Áno, na mäso. vôňa a chuť vtedy hrá radosťou, bez vedľajšieho efektu. Hlavne pri rýchlom točení kľuky, veselosť je cítiť v kostiach. takto sa to robí už cele generácie. Len mlieť, dúfať a pricukriť občas. Krásny deň a vďaka za recept!