Recept s príbehom: Restovaná bravčová pečeň jedna báseň
S manželom sme mali obrovskú chuť na bravčovú pečeň. Veď sme ju už zopár rokov nejedli. Niežeby sme na túto delikatesu zabudli, ale pokým sme sa v Českej republike naučili, že ak si v reštaurácii objednáme pečene, vždy nám na tanieri pristane bravčové karé a nie pečienka. Opakovalo sa to roky.
Dodnes sa smejeme na spomienkach, keď sa manželovi asi až na štvrtý pokus niekde v reštauráciách podarilo objednať si konečne pečienku, pretože zabúdal, že vepřová pečeňe nie je bravčová pečienka, ale bravčové karé. Keby ste videli tie jeho sklamané oči, keď mu kus bravčového žvanca pristál na stole. Vyzeral ako šokovaný králik, ktorého domáci vytiahol z klietky a on si myslel, že sa s ním ide pomaznať, pritom za minútku už visel dole hlavou stiahnutý z kože aj s vypleštenými očami.
Keď som sa po dlhom čase konečne nezabudla zastaviť pri mäsovom pulte, kde mi mäsiar podával vrecúško s kusom bravčovej pečene, manželovi sa tak zažiarili oči, ako keby sa ten už spomínaný králik zobudil a zistil, že to sťahovanie z kože bol len zlý sen.
Inšpirácii na naozaj výborné a rýchle jedlo je na internete nekonečno. Aj pri pečienke som sa nechala inšpirovať receptom z internetu. A keď napíšem, že som sa nechala len inšpirovať neklamem, pretože ak mi nejaká surovina chýba, nahradím ju inou, ktorú práve mám doma. Ešte sa mi nikdy nestalo, že by to nevyšlo.
Kuchársku eufóriu prežívam už rok aj z toho dôvodu, že konečne mám doma naozaj veľký vyvýšený záhon, v ktorom dokážem dopestovať zo všetkého akurát. A potom sa radovať, keď pri jedle vymenovávame, čo všetko pochádza z nášho záhonu. Ten, kto prišiel na to, že vo vyvýšených priehradkách sa dá vypestovať takmer všetko aj na balkónoch či terasách je pre mňa génius, ktorému by som udelila Nobelovu cenu za mier. Však pri dobrom jedle sa predsa vyriešia aj mnohé nedorozumenia.
Suroviny na 4 porcie
1 PL slnečnicového oleja, 5 hrubších plátkov údenej slaniny, 500 g bravčovej pečene, čierne korenie v mlynčeku, 3 bobkové listy, 1 menší pór, 5 strúčikov cesnaku, 1 PL masla , 1,5 ml polosladkého bieleho vína Muškát Ottonel s prívlastkom neskorý zber (alebo akékoľvek biele), morská soľ, veľa sušenej majoránky, 5 sušených paradajok v olivovom oleji , 2 hrste ľadového šalátu, hrsť šťaveľa krvavého, dve vrecká ryže
Postup
- Bravčovú pečeň si nakrájame na tenké rezančeky. Nebojte sa pečienku prekrojiť po dĺžke na dve až tri časti, aby boli rezance z pečene naozaj tenučké. Odložíme si ich vedľa do misky.
- Na panvici zohrejeme slnečnicový olej, na ktorom orestujeme slaninu na tenké pásiky.
- Prihodíme pečeň, poriadne zamiešame a spolu restujeme. Okoreníme, prihodíme bobkové listy, zamiešame.
- Na plátky nasekáme cesnak a na krúžky pór. Prihodíme do panvice, premiešame a restujeme tak, aby sa nič nepripálilo.
- Pred koncom restovania prihodíme maslo, keď sa rozpustí, prilejeme víno a necháme ho vypariť. Zistíme to podľa vône. Zatiaľ si na tenké pásiky nakrájame sušené paradajky.
- Tesne pred koncom máličko osolíme, pretože slaná je už aj slanina. Pridáme veľa majoránky, nakrájané paradajky aj s 1 PL ich oleja, vypneme zohrievanie a poriadne premiešame.
- Doma som mala len sáčkovú ryžu, podľa návodu na krabici mi na štyri porcie stačili dve vrecúška.
- Pri servírovaní rovno na tanier som už len na pásiky nakrájala šalát so šťaveľom.
Dobre vedieť
Aj pri tomto jedle platí, že najlepšie je na druhý deň. S manželom sme si počas obeda v pracovný deň preposielali správy aké to je ešte lepšie ako priamo po príprave. Naozaj, fakt nepreháňam.
Okrem toho sa tešili aj z toho, že do pečene som konečne mohla aj ja vďaka vyvýšenému záhonu pridať môj domáci pór, bobkový list, šťaveľ a vlastnoručne sušené paradajky na slnku. Ale o tom ako na to inokedy. Recept, ktorý ma inšpiroval uvaril Marcel Ihnačák. Môj je však lepší. 🙂
(Ak vás recept inšpiroval alebo len nechcete prísť o recepty na Dalito.sk, tak nás môžete podporiť a darovať nám kávu)