Recept: Výborné zemiakové rösti plnené lososom a avokádom
Mám susedu, ktorá už pred dvadsiatimi rokmi varila a vypekala to, čo letí dnes. Keď sme k nej prišli po prvý raz na návštevu, servírovala dobrotu, ktorá mi učarovala nielen chuťovo, ale aj vizuálne. Zemiakové plnené chrumkavé rösti mi u nej učarovali.
Ani neviem prečo som si na jej rýchlu pochúťku spomenula až tieto veľkonočné sviatky. Pred nákupom som zalistovala v mesačníku obchodného reťazca. Ponúkali recepty s takými krásnymi fotografiami, že časopis nedokážem vyhodiť dodnes.
Zemiakové rösti – jednoduché chrumkavé zemiakové košíčky (hniezda) vymysleli v Alpách. A dobre urobili. Ide o skutočnú delikatesu, ktorá si v podstate nevyžaduje žiadne kuchárske umenie. Výsledok je však fantastický.
Suroviny
400 gramov zemiakov tipu C, 1 PL zemiakového škrobu, soľ, mleté čierne korenie, 1 PL repkového oleja, 1 kyslá smotana (30%), 100 g plátok údeného lososa, mäkké avokádo, zelená bylinka (šťaveľ krvavý)
Postup
- Zemiaky ošúpeme a postrúhame na hrubom strúhadle.
- Vytlačíme z nich čo najviac prebytočnej tekutiny.
- Pridáme zemiakový škrob, osolíme, okoreníme a poriadne zamiešame.
- Rúru si necháme predhriať na 180 stupňov Celzia.
- Kým sa zohrieva, formu na muffiny dôkladne vymažeme olejom. Do každého otvoru vložíme asi dve polievkové lyžice zemiakov a vytvarujeme pomyslené košíčky-hniezda, ktoré po upečení budeme ešte napĺňať.
- V predhriatej rúre pečieme do zlata asi 30 minút. Sledujeme, aby sme hniezda nespálili.
- Po vychladnutí preložíme zemiakové košíčky na tanier. Každý naplníme lyžicou kyslej smotany, na ktorú položíme stočenú rolku lososa a čajovú lyžičku vydlabaného avokáda.
- Posypeme bylinkou. Ja som zvolila šťaveľ krvavý.
Dobre vedieť
Vedeli ste, že šťaveľ má podobnú biologickú hodnotu ako špenát? V jeho listoch sa nachádza provitamín A, vitamín C, bielkoviny a minerálne látky. Preto je najlepšie ho konzumovať surový, z jeho listov sa však nepripravujú len čerstvé šaláty, ale aj výborné jarné polievky.
Táto bylinka je mrazuvzdorná a na jednom mieste rastie aj päť rokov. Vzhľadom na to, že u starších rastlín dochádza k horknutiu listov, najčastejšie sa však pestuje ako jednoročná rastlina.
(Ak viete oceniť poctivý recept, budeme vďační ak redakciu Dalito.sk podporíte darovaním kávy)