Rezort vnútra zavádza. Nemôže brániť opustiť krajinu nikomu ani bez negatívneho testu
Polícia upozornila na prísne kontroly zákazu vychádzania od 27. januára. Na sociálnej sieti zverejnila nové pravidlá, kde všade sa bez výsledku antigénového testu po celoplošnom testovaní nedostanete. Výnimky platia len pri negatívnych PCR testoch.
Medzi také patrí podľa MV SR aj cesta do práce, na poštu a presne vymenované prevádzky. No aj cesta do zahraničia, ktorú v podmienkach zvýraznila farbou ešte aj pred cestou späť do krajiny. Podľa grafiky MV SR sa bez „modrých papierikov“ nedostanete nielen do prírody, ale nemôžete tak opustiť ani krajinu. Jasne to uviedol rezort vnútra vo svojej grafike. Zákaz vychádzania vláda predĺžila do 7. februára.
Základným ľudským právom, ktoré jasne definuje aj Ústava Slovenskej republiky v článku 23. je „Každý, kto sa oprávnene zdržiava na území Slovenskej republiky, má právo toto územie slobodne opustiť“. Citát z ústavy.
Nevídané porušovanie ľudských práv
Na nevídané porušovanie základných ľudských práv a ústavy počas epidémie koronavírusu upozornil ešte 21. novembra 2020 v Interview ČT24 Speciál predseda Ústavného súdu ČR Pavel Rychetský, ktorému je už od začiatku pandémie jasné, že mnohé z rozhodnutí českej vlády skončia na Ústavnom súde ČR .
Moderátorka ČT24 Světlana Witowská sa ho spýtala: „Mali ste niekedy za tie mesiace pocit, počas núdzového stavu , že by ste ako ústavní sudcovia mali zasiahnuť, lebo vláda zišla z tej správnej cesty?“
Predseda ÚS ČR Pavel Rychetský odpovedal: „Neviem, či mám právo to povedať, ale keď ide o pocit, o nič iné.., tak v jednom momente zavrela vláda hranice a nikto nemohol vycestovať z Českej republiky. Tak to je ABSOLÚTNE protiústavné! Vláda môže v krízovej situácii zavrieť hranice, ale pre návrat alebo príjazd do krajiny. Ale my máme v ústave, z dôvodu, ktorý si pamätajú starší ľudia na totalitný režim, my máme vyslovené ustanovenie, že nikomu nemôžeme brániť v tom, aby túto krajinu opustil!“ (záznam od 30,55 – do 31,58)
Aj Ústava Slovenskej republiky v čl. 23 zaručuje slobodu pohybu a pobytu a každý má právo toto územie slobodne opustiť. Či hranice zatvorené sú alebo nie.
Na Slovensku je to tak
Ministerstvo vnútra SR na svojej stránke jasne uvádza, že bez negatívneho testu nemôžete vycestovať do zahraničia a vrátiť sa späť. Pritom každá krajina má dnes vlastné podmienky vstupu do krajiny, niektoré dodnes pri tranzite nevyžadujú žiadny test. Všetko totiž závisí od toho odkiaľ a kam cestujete. Tam aj späť.
O reakciu sme požiadali Ústavný súd SR, či v tomto prípade nejde o porušovanie základných hláv ústavy a ľudských práv, čím sa Slovensko vráti späť do roku 1989, čias socializmu.
„Ústavný súd Slovenskej republiky sa v súlade s princípom trojdelenia štátnej moci a požiadavkou zdržanlivosti vyjadruje k činnosti iných orgánov verejnej správy len v rámci svojej rozhodovacej činnosti na základe kompetencií zverených ústavnému súdu Ústavou Slovenskej republiky a zákonom č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zároveň si Vás dovoľujeme informovať, že nepovažujeme za vhodné vyjadrovať sa k rozsahu obmedzení, keďže tie môžu byť v budúcnosti potenciálnym predmetom súdneho prieskumu ústavnosti,“ uviedla pre Dalito.sk Martina Ferencová, hovorkyňa ÚS SR.
“Vycestovanie do zahraničia”
Rezort nepripúšťa, že by jeho grafika mohla občanov Slovenska priviesť do omylu. Ministerstvo vnútra grafiku na sociálnych sieťach, ktorá môže občanov Slovenska, ktorí chcú dnes vycestovať a vrátiť sa oveľa neskôr, ako sa má skončiť zákaz vychádzania do 7. februára obhajuje tým, že vychádza iba z unesení vlády SR a z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR.
„Odkazy na ne sme uviedli aj priamo v texte statusu z dôvodu, ak by občania mali záujem sa oboznámiť detailnejšie s pravidlami od 27. januára,“ reagoval na možné zavádzanie v pravidlách tlačový odbor kancelária ministra vnútra SR.
Rezort vnútra sa obhajuje, že jeho grafika o nutnosti negatívneho testu do zahraničia aj späť vychádza len z uznesenia vlády č. 30 zo 18. januára 2021, ktoré konkrétne rieši aj vycestovanie. Vraj dostatočne vysvetľuje, či negatívny test potrebujete alebo nie:
Citát z uznesenia vlády:
“… pričom toto obmedzenie sa nevzťahuje na:
BOD 16.
od 27. januára 2021 do 2. februára 2021 cestu na účel vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia a cestu späť, ak ju vykonáva osoba, ktorá sa preukáže negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaného od 18. januára 2021 alebo ak ju vykonáva osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace, alebo ak táto osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní,
BOD17.
od 3. februára 2021 do 7. februára 2021 cestu na účel vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia a cestu späť, ak ju vykonáva osoba, ktorá sa preukáže negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaného od 27. januára 2021 alebo ak ju vykonáva osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace, alebo ak táto osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní, …” Koniec citátu uznesenia.
O jasné vysvetlenie vyhlášky sme požiadali aj Úrad verejného zdravotníctva SR aj ministerstvo zahraničných vecí. Zatiaľ nereagovali.
Môže vás zaujať: Prečo a v čom je základný rozdiel medzi českým a slovenským súdnym systémom? Prečo sa na Slovensku najprv musí skutok stať?
Na Slovensku je inak
Predseda Ústavného súdu ČR Pavel Rychetský sa počas rozhovoru pre ČT24 vyjadril aj k neustálemu predlžovaniu núdzového stavu v krajine. Konkrétny nechcel byť, ale povedal, že v momente, keď sa vláde pre vyhlásenie núdzového stavu otvoril obrovský priestor, aj keď v záujme zdravia všetkých ľudí, veľmi brutálne rozhodnutia vlády zasiahli do ľudských práv a slobôd, či do práva na podnikanie.
„To čo je spojené s tými opatreniami je naozaj masívne obmedzenie ľudských práv. Systém, ktorý ešte žiadna iná krajina lepší nevymyslela je, že vláda si musí opakovane nechať, takýto zásah do života, opakovane schváliť parlamentom. Ešte tu je aj ústavný súd, ktorý má právomoc to zrušiť, tak zatiaľ lepšieho sme nič nevymysleli. Problém je však ten, že tie opatrenia sa takmer každý týždeň menia a ústavný súd zasa tak rýchlo ani nemôže, nie že by nechcel, nemôže pracovať bez toho, aby dal možnosť účastníkom sa k tomu vyjadriť. A tam sú lehoty aj 30 dní,” povedal v Interview ČT24 Speciál Pavel Rychetský.
Na Slovensku o núdzovom stave ani jej predlžovaní Národná rada Slovenskej republiky nerozhoduje. Na jeho vyhlásenie stačí vláda.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)