Rovnako slávny krokodíl ako české pivo
Volajú ho Brniansky drak, ale v skutočnosti je to krokodíl nílsky. Vypchatý visí pod klenbou Starej radnice v Brne. V celej histórii mesta dodnes nikto nedokázal vypátrať, ako sa do mesta dostal. A tak si obyvatelia moravskej metropoly vymysleli legendu, že do Brna priplával, aby ohrozoval obyvateľov. Vlastne hneď niekoľko legiend.
„Keďže kedysi dávno ľudia vôbec netušili, čo je to za živočícha a že taký vôbec existuje, veď v tom čase o encyklopédiách ešte netušili, a ľudia nemali k dispozícii ani Google, tak im toto zviera pripomínalo draka. Takže ho pomenovali Brniansky drak. V jeden deň v miestnom pohostinstve prišiel mäsiarsky učeň na spôsob ako sa ho zbaviť, aby neohrozoval ľudí. Zohnal kravu, ktorej vybral vnútornosti a naplnil ju haseným vápnom. No a kravu drak zožral. Potom sa išiel napiť, vápno sa zmiešalo s vodou a náš drak vybuchol zvnútra. A tak sa nám tu zachoval v celku,“ smeje sa môj sprievodca David Pokorný z Turistického centra Brna.
Pátranie navždy
Telo zvieraťa potom radnica vystavila ako miestnu atrakciu. „Vraj, aby všetci videli, že v Brne sa nikoho a ničoho neboja,“ dokončil legendu o krokodílovi David Pokorný, ktorý dnes visí pod vežou Starej radnice, z ktorej je 360 stupňový výhľad na dokonalé centrum Brna.
Krokodíl sa tak stal turistickým bodom centra mesta, po ktorom keď chodíte, musíte sa pozerať nielen pod nohy, okolo seba, ale aj nad hlavu. Stále sa máte na čom kochať. Radnica je aj informačným centrom pre turistov, takže okolo krokodíla prejde takmer každý turista. Brniansky drak sa tak stal strategickým bodom A v Brne.
Červy za dukáty
„V skutočnosti je vysoko pravdepodobné, že krokodíl sa k nám dostal tak, že Brnom prechádzal turecký sultán, ktorý mal v sprievode aj vlastné ZOO. Krokodíl mu u nás uhynul a tak ho tu nechali. Obyvateľom mesta sa páčil, vypchali ho a vystavili. Druhou verziou je možnosť, že v okolí Brna sa konal nejaký summit a krokodíl bol súčasťou darov od Turkov. Treťou je, že mesto ho dostalo ako darček od kráľa Žigmunda, lebo Brno bolo oproti zvyšku krajiny proti Husitom, pretože tam bývala silná katolícka vrstva. Mesto vždy bojovalo o štatút hlavného mesta Moravy s Olomoucom, kde sídlilo arcibiskupstvo. Vieme však, že krokodíl pochádza približne zo 17. storočia. Zistili sme to tak, že na Starej radnici sa zachovali rozpočty mesta. No a v nich je prvá zmienka o tom, že ho museli odčervovať, lebo ho napadli červy. Takže na jeho záchranu vyčlenili nejaké dukáty. Aspoň historicky vieme, aký je krokodíl asi starý,“ vysvetlil David Pokorný.
Krokodíl slávny ako pivo
Legendárny brniansky drak je zavesený na reťaziach a s otvorenou tlamou má naháňať hrôzu. Niektorí tvrdia, že krokodíla nílskeho v Brne zabudli aj kupci zo zahraničia, alebo že utiekol prechádzajúcim komediantom. Niekto dokonca tvrdí, že do Brna priplával po rieke Svratke. Tak či onak, Brniansky drak je neodmysliteľným symbolom mesta rovnako ako slávne pivo v Plzni.
Pozn. redakcie: Za vzácne zážitky, ktoré môžeme sprostredkovať aj čitateľom Dalito.sk ďakujem Českej centrále cestovného ruchu – CzechTourism Slovensko.
(Ak vás tento cestovateľský tip zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)