Rozdajú viac ako 440-tisíc eur, historicky najviac od vzniku nadácie

zdroj: Tesco
DALITO -

Pomoc ľuďom v núdzi, lepšie príležitosti pre ľudí v marginalizovaných rómskych komunitách, podpora mladých talentov, podnikavosti žien, školské ovocné sady, mestské včely, spoznávanie toku odpadov či boj proti potravinovému odpadu. Spoločnosť Tesco aj prostredníctvom svojej nadácie už od roku 2010 prináša pozitívnu zmenu a zlepšuje život v komunitách naprieč Slovenskom. Nadácia Tesco plánuje aj tento rok podporiť približne 30 projektov v hodnote viac ako 440-tisíc eur vďaka prijatému podielu dane z príjmov.

„Teší nás, že Nadácia Tesco sa za 14 rokov stala silnou súčasťou komunít na Slovensku. Počas jej existencie Tesco podporilo takmer 70 projektov v hodnote 3,6 milióna eur. Nadácia Tesco ako strategický partner organizácií dlhodobo podporuje množstvo aktivít zameraných na ochranu planéty a rozvoj komunít, ktoré menia veci k lepšiemu a prispievajú ku krajšiemu Slovensku. Podporujeme viacero menších i väčších projektov a nie všetky majú celoplošnú publicitu, ale sú bližšie ku komunitám a k našim zákazníkom. Vďaka dlhodobej pomoci však systematicky zlepšujú svoje okolie a prinášajú významnú zmenu,“  hovorí Katarína Pšenáková, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku a správkyňa Nadácie Tesco.

Tento rok bude Nadácia Tesco prerozdeľovať viac ako 440-tisíc eur, čo je historicky najvyššia suma od jej vzniku. Tieto finančné prostriedky prerozdelia vďaka prijatému podielu dane z príjmov. Nadácia podporuje projekty aj mimo asignácie dane z príjmov. V rámci komunít opäť podporí viacero organizácií, ktoré zlepšujú život marginalizovaných skupín, podporujú podnikavosť žien, vzdelávanie mladých, komunitu LGBTQ+ či aktívnych seniorov. Napríklad v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození sa darí vzdelávať a zamestnávať ľudí z marginalizovaných rómskych komunít, ktorí inak často nedostávajú dosť príležitostí, a mnohí sa už stali trvalými kolegami a kolegyňami v obchodoch Tesco. Nadácia Tesco tiež podporí nadané rómske deti a mládež cez organizáciu Divé maky či projekt Omama (o.z. Cesta von) zameraný na vzdelávanie a vytváranie lepších príležitostí pre Rómov cez podporu rómskych žien, ktoré následne pôsobia v komunitách.

K dlhodobej podpore mladých talentov prispieva program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE), v ktorom Tesco okrem financií poskytlo mentorov z vlastných radov. Novinkou je aj možnosť zapojenia mladých ľudí v Tescu priamo do programu, aby rozvíjali svoje schopnosti, charakter a napĺňali svoj potenciál. Nadácia Tesco prvýkrát podporí aj organizáciu Junior Achievement Slovensko, ktorá pomáha študentom a učiteľom stredných škôl budovať ich osobný a profesijný život. Nový druh podpory dostane aj komunita LGBTQ+ vďaka nadviazaniu spolupráce s Iniciatívou Inakosť, ktorá hľadá riešenia pre zlepšenie života ľudí z tejto komunity.

Už tradične Nadácia Tesco podporí aj Akadémiu pre podnikavé ženy prostredníctvom organizácie KOLABO či aktívne starnutie seniorov vďaka programu Senior Friendly. Pomoc ľuďom trpiacim poruchami príjmu potravy zabezpečí spolupráca s programom Chuť žiť.Od roku 2015 nadácia podporuje zdravý životný štýl a rozvoj detskej a dorasteneckej atletiky v spolupráci so Slovenským atletickým zväzom. Prostredníctvom programov ako Naše mesto či Giving Tuesday nadácia opäť podporí aj dobrovoľníctvo.

Nadácia Tesco podporuje dlhodobé projekty

Nadácia Tesco je od roku 2016 partnerom Potravinovej banky Slovenska, ktorá distribuuje nepredané potraviny charitám a ľuďom v núdzi po celom Slovensku aj v rámci potravinovej zbierky reťazca.

V roku 2020 nadácia spustila vlastný grantový program Záchranári jedla, v ktorom pomáha rozvíjať najlepšie projekty zamerané na aktívnu podporu opatrení proti plytvaniu potravinami na Slovensku. „V úspešnom projekte Záchranári jedla, o ktorý je veľký záujem, budeme určite pokračovať aj v roku 2025, keď Nadácia Tesco oslávi 15 rokov od svojho vzniku, zdôraznila Pšenáková.

Rok 2023 priniesol novinky

Nadácia Tesco vlani darovala 364-tisíc eur siedmim projektom z oblasti ochrany planéty a 12 projektom podporujúcich komunity. „S naším dlhodobým partnerom CEEV Živica sme spolupracovali v rámci projektov SadOVO a Jedlé ostrovy v roku 2023 na výsadbe školských a komunitných ovocných sadov v rôznych regiónoch. Teší nás, že do projektu sa prihlásilo vyše 100 škôl z celého Slovenska,“ doplnila.

Medzi najväčšie projekty patrí aj spolupráca s organizáciou INCIEN (Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o.z.), ktorá sa venuje problematike cirkulárnej ekonomiky. Cieľom projektu je získavanie nových dát a informácií o odpadoch a výrobe bioplastov, ktoré sú následne zdieľané s verejnosťou a odborníkmi s cieľom popularizovať a vysvetliť témy smerujúce k udržateľnej spoločnosti.

Pomoc pre ľudí v núdzi

Nadácia Tesco vznikla v decembri v roku 2010 ako pokračovateľ neziskového Fondu Tesco. Za roky svojho pôsobenia Nadácia Tesco pomohla podporiť a zorganizovať desiatky charitatívnych, vzdelávacích či environmentálnych projektov najmä na rozvoj komunít a ochranu planéty. Nadácia Tesco pružne reagovala aj v krízových situáciách, akými boli pandémia COVID-19 či vojna na Ukrajine. V snahe pomôcť efektívne zvládať pandémiu a jej dôsledky podporila napríklad projekty na domáce vzdelávanie, bezpečnosť seniorov, šitie rúšok aj ľudí bez domova. Po vypuknutí vojny  podpora smerovala pre organizácie na priamu pomoc odídencom z Ukrajiny či fungovanie krízovej linky.

Viac informácií o projektoch podporených Nadáciou Tesco je na webstránke reťazca: https://corporate.tesco.sk/nadacia-tesco/na-stiahnutie

Pozn. redakcie: PR článok vypracovalo Tesco

Môže vás zaujať: