SMS, tancujúci Santa či anglicky spievajúce soby. No “mňamka”
Technológie výrazne ovplyvnili aj spôsoby, akými posielame pozdravy kolegom, obchodným partnerom, ale aj blízkym. Módou 21. storočia aj bez koronavírusu je blahoželanie k vianočným sviatkom cez sociálne siete. Formou mailových elektronických pohľadníc, hromadných blahoželaní na sociálnych sieťach či blikajúcich stromčekov v mailových správach, esemeskách či ememeskách. Odborníka na etiketu Mareka Trubača sa sme opýtali, ako je to s etikou pri elektronických či mobilných aplikáciách.
Nie každému sú takéto želania príjemné. Je prijímateľ povinný na ne reagovať?
Virtuálna podoba komunikácie cez sociálne siete sa dnes postupne snaží nahradiť osobnú či písomnú interpersonálnu komunikáciu. Je to, žiaľ, výsledok technickej revolúcie a komercializácie Vianoc po celom svete. Určite je lepšie akékoľvek prianie než žiadne, no tu pozor nato, komu ho adresujeme! Úprimné a zo srdca želané priania k Vianociam by v prípade rodiny, priateľov a blízkych osôb mali byť predovšetkým osobné. Ak sa už s príbuzným, kamarátom či obchodným partnerom do Vianoc osobne nestretnem, tak mu aspoň zavolám, napíšem pohľadnicu alebo PF-ku. Viem, že rukou písaný vianočný korešpondenčný pozdrav už nie je v móde a nahrádzajú ho virtuálne súčasné podoby, no pri najbližších osobách sa „ľudské teplo“ v starosvetskej podobe oplatí. Určite teda viac poteší osobnejšie prianie v podobe telefonátu či peknej pohľadnice, než tancujúci Santa Claus a anglicky spievajúce soby z Facebooku, Vibera či Messengera.
Považuje sa za slušné, ak niekto esemesky s prianím posiela priamo na Vianoce? Niekedy dokonca prichádzajú aj počas vianočnej večere.
Odpoviem protiotázkou: Vás baví počas štedrovečernej večere či pri rozbaľovaní darčekov odpisovať na otravné a infantilné vianočné básničky o vločkách a snehuliakoch? SMS ako vianočný či novoročný pozdrav je podľa mňa len čistá lenivosť a nevhodná náhrada priania toho najlepšieho k Božiemu narodeniu a novému roku. Chápem ich skôr ako krajné riešenie na poslednú chvíľu tam, kde sme nestihli zavinšovať vhodnejšou formou. Ak teda posielať esemesky, určite by bolo vhodnejšie ich poslať skôr ako až v Štedrý deň, kedy sú sviatky „pokoja a mieru“.
Ľudia prestali pri narodeninách, meninách či iných príležitostiach volať osobne, uprednostňujú elektronický spôsob. Je takáto forma vhodná a ak áno, musí prijímateľ esemesky reagovať poďakovaním?
Je to veľký fenomén i problém súčasnej doby. Najjednoduchšie je rozposlať textovú správu, e-mail alebo status na sociálnej sieti hromadne, a je to vybavené. Ale o tom to predsa nie je! Poteší vás viac takáto „masovka“, alebo osobný rozhovor s blízkym aspoň po telefóne či personifikovaná pohľadnica určená len pre Vás? Ak však už posielame spomínané správy či e-maily, skúsme byť ľudskí a adresáta v úvode pozdravme a oslovme aspoň menom. A, samozrejme, v závere sa nezabudnime podpísať, aby nás v záplave ďalších virtuálnych vinšovníkov prijímateľ správy identifikoval. A čo sa týka poďakovania, tak aj tu je lepšie viac ako menej. Teda zdvorilo poďakovať.
A ešte jedna poznámka na záver. Ak už sme takými priaznivcami moderných technológií a virtuálnej komunikácie cez internet či SMS, prečo nevyužiť možnosti techniky naplno? So svojim blízkym či vzdialeným priateľom sa môžeme spojiť aj prostredníctvom videohovoru na telefóne alebo cez Skype. Prípadne inak, neosobnú elektronickú pohľadnicu môžeme nahradiť poslaním vlastného krátkeho videa s vinšom či koledou napríklad zaspievanou spolu so svojimi ratolesťami ? Šťastné a veselé sviatky Vianoc a nezabudnite na svojich blízkych!