Štefanec: „Hanbím sa za ľudí, ktorí ničia Slovensko.“
Minúta ticha za zavraždeného investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Aj to je aktuálny obraz Slovenska v Európskom parlamente (EP). Jeho predseda Antonio Tajani v rámci plenárneho zasadnutia v Bruseli predstavil návrh na vyslanie osobitnej vyšetrovacej misie EP na Slovensko v spojitosti s vyšetrovaním káuz, na ktorých pracoval zavraždený novinár. Európska komisia už požiadala o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania eurofondov
v slovenskom poľnohospodárstve.
„O dianí na Slovensku a všetkých zverejnených správach sme informovaní a situáciu sledujeme. Európska komisia zaslala list Poľnohospodárskej platobnej agentúre so žiadosťou o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania fondov EÚ v tejto oblasti,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení EK. „Tolerancia Európskej komisie voči korupcii je nulová a od členských štátov očakávame, že jej budú účinne predchádzať. Akékoľvek podozrenia a obvinenia z nesprávneho nakladania s prostriedkami EÚ berieme vážne,“ zdôraznila EK.
V súvislosti s aktuálnou situáciou na Slovensku sme oslovili poslankyňu EP za Smer-SD Moniku Beňovú aj Ivana Štefanca z KDH s rovnakými otázkami.
Kolegovia, investigatívni novinári, si svoju prácu robia dobre. Mailom sme im teda položili otázky, ktoré sa pýtajú opoziční politici alebo sme si ich vypočuli od bežných občanov.
Ako sa teraz osobne cítite ako zástupca Slovenska v EP a aj ako zástupca opozície?
Už v pondelok som v mene Slovenskej republiky prijímal kondolencie od kolegov z celej Európskej únie. Všetci si uvedomujú, že brutálna vražda investigatívneho novinára a jeho priateľky je útokom na samotné základy našej spoločnosti. Cítim obrovskú podporu nielen z našej Európskej ľudovej strany, ale aj od ďalších politických frakcií. Osobnosti, ako predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, či predseda EPP Manfred Weber sú pripravení pomôcť pri pokračovaní práce Jána Kuciaka. Na strane druhej však cítim aj veľkú hanbu. Ficove vlády ničia to, čo poctivo budovali desaťtisíce našich občanov – dobré meno Slovenska v Európe aj vo svete.
Žijem prevažne v Prahe. Po posledných udalostiach a informáciách o mafii na najvyšších miestach som sa pristihla pri tom, že som sa na verejnosti hanbila hovoriť po slovensky. Je na to dôvod?
Určite na to dôvod nie je. Slovensko nie je Fico a Kaliňák. Slovensko sú šikovní, pracovití a statoční ľudia. Slovensko je Ján Kuciak a Martina Kušnírová.
Aj môj návrat na Slovensko bol rozpačitý. Po dlhých rokoch som pociťovala zvláštny pocit strachu, či obáv. Majú sa občania, najmä po medializovaných informáciách o mafii siahajúcej až na ÚV SR, obávať o svoju krajinu a aj bezpečnosť?
Pred voľbami v roku 2016 Fico sľuboval bezpečné Slovensko. V skutočnosti nedokázal ochrániť ani jedného mladého novinára a jeho priateľku. Ak bolo cieľom niekoho vyvolať na Slovensku strach, musíme spoločne ukázať, že sa prerátal.
Na základe informácií z článku Jána Kuciaka, fungujú ešte na Slovensku vôbec bezpečnostné zložky, vrátane SIS?
Ak v bezpečnostných zložkách, vrátane SIS je drvivá väčšina slušných ľudí, ktorí dodržiavajú zákony a ide im o spravodlivosť a bezpečnosť v našom štáte. Problémom sú tí, ktorí sú na vrchole a bránia im poriadne robiť ich prácu. Ak sa vymenia, tak verím, že sa aj policajtom a vyšetrovateľom rozviažu ruky a všetky podozrivé kauzy, nielen tie, ktoré otvoril Ján Kuciak, dotiahnu do konca.
Máme ešte na Slovensku nezávislé súdy?
Slovenská justícia trpí obrovskými problémami, najmä čo sa týka prieťahov v súdnom konaní a podozrení o rozsudkoch na objednávku. Potrebujeme razantnú a zároveň transparentnú reformu, ktorá na sudcovské a prokurátorské miesta otvorí cestu ľuďom, ktorým ide naozaj o spravodlivosť a dodržiavane zákonov.
V EÚ odstúpili ministri dokonca aj pre prírodné katastrofy, či len preto, že krava dostala BSE. Napriek tomu, že v Nemecku urobili všetky opatrenia, krava ochorela a odstúpili dvaja ministri. Nemala by slovenská vláda, ako gesto morálky, urobiť pri takých vážnych podozreniach, to isté – teda celá podať demisiu?
Áno, som presvedčený, že v každej slušnej krajine by za takýchto okolností už vláda neexistovala a pripravovali by sa predčasné voľby. To by podľa mňa bolo najčistejšie riešenie. Na Slovensku však je, žiaľ, na čele vlády človek bez morálnych a mravných zábran.
Ak by ste boli členom vlády, ako by ste sa rozhodli vy?
Do takej vlády, kde by bol premiérom Robert Fico, jeho pravou rukou Mária Trošková a ministrom vnútra Robert Kaliňák, by som nikdy nevstúpil.
Má ešte táto vláda morálne právo viesť krajinu?
Vláda stratila morálne právo viesť Slovensko vtedy, keď sa Robert Fico nasťahoval do bytu, ktorý vlastní daňový podvodník Bašternák, ak nie už skôr.
Ostali by ste naďalej členom strany, ktorej vedenie je vážne podozrivé so spojenia s talianskou mafiou?
Členom takej strany by som sa ani nikdy nestal. Oceňujem, že viacerí ľudia z okolia Roberta Fica odchádzajú, no zároveň sa pýtam, kde boli doteraz a či nevideli všetky veci, ktoré viedli k súčasnej situácii.
Je ešte Slovensko krajinou, ktorej najvyšší štátni predstavitelia si ctia najvyššie hodnoty ako čestnosť, morálku, zodpovednosť, zákony a ústavu?
Slovensko by takou krajinou malo byť, pretože jeho občania si to zaslúžia. A musíme robiť všetko pre to, aby sa ňou čo najskôr opäť stalo.
Čo si myslíte o avizovanom prejave prezidenta Andreja Kisku v nedeľu, ktorý avizoval po troch dňoch od udalostí?
Vyhlásenie, ktoré pán prezident v nedeľu vydal, presne pomenovalo problém a aj jeho riešenie. Vláda v súčasnej podobe už nemá morálne právo pokračovať a je potrebné spoločne hľadať z tejto situácie cestu von.
Ak sa v týchto dňoch, niekto zo zahraničia s inou národnosťou, spýta Slováka čo sa to u neho doma deje, čo by mal odpovedať? Čo by ste odpovedali vy?
Ja som takýchto otázok za posledný týždeň dostal desiatky a vždy odpovedám, že a Slovensku dochádza k dejinnému stretu dvoch svetov. Jedným je svet oligarchov, ktorí využívajú krajinu ako bankomat a neštítia sa ničoho a druhým je svet slušných a poctivých ľudí, akými boli aj Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Už len pre ich pamiatku nesmieme dovoliť, aby ten prvý svet vyhral.
Máme sa hanbiť za Slovensko?
Nie. Slovensko je krásna krajina plná úžasných ľudí. Za Slovensko som sa nikdy v živote nehanbil. Hanbil som sa za ľudí, ktorí ho ničia. Hanbím sa za Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a všetkých, ktorí dopustili, že sme sa dostali do tejto situácie. Tí sa raz budú musieť spovedať nielen pred svojim vlastným svedomím, ale verím, že aj pred súdom.
Ak sa dvojnásobná vražda nevyrieši, ak vážne podozrenia o mafii vyšetrovacie zložky uzavrú časom, že skutok sa nestal, o čom to bude svedčiť?
To nesmieme dopustiť. Ak by aj najvyššie vedenie štátu sabotovalo, či manipulovalo vyšetrovanie, stále sú tu medzinárodné inštitúcie, napríklad vyšetrovacia misia Európskeho parlamentu, ktorú som inicioval, alebo Výbor Európskeho parlamentu pre vyšetrovanie daňových a finančných zločinov, ktorý sa na môj podnet bude s mimoriadnou pozornosťou venovať prípadom, ktoré Ján Kuciak otvoril. A najmä je tu občianska spoločnosť a opoziční politici, ktorí v kľúčovom momente nemôžu zlyhať.
Chápete tie obavy a strach Slovákov, ktoré dnes prežívajú pod vplyvom udalostí?
Chápem a intenzívne ich prežívam. V piatok počas spomienkového pochodu v Bratislave, ktorého som sa zúčastnil som však cítil, že viac odhodlania ako strachu. A s touto emóciou sa nám určite spoločne podarí dosiahnuť spravodlivosť.
Môže vás zaujať:
Monika Beňová: „Nespravila som nič, prečo by som mala odchádzať zo Smeru.”