Svet luxusných ruží, aj to, aby vydržali čo najdlhšie

Dalito.sk/Výstava Svet ruží v Prahe/foto: Dalito.sk

Vedeli ste, že aj kvety majú svoje burzy a vyzerajú úplne rovnako, ako finančné v televízii? Napríklad taká holandská burza, to vám vôbec nie je žiadna sranda, ale poriadny biznis. Leží 15 km od Amsterdamu v v Aalsmeeru, kde ročne predajú 7 miliárd rezaných kvetín a 150 miliónov miliónov v kvetináčoch.   

Táto kvetinová burza hrá dôležitú úlohu na svetovom trhu, pretože jej vývoj ovplyvňuje oficiálne ceny rezaných a kvetov v kvetináčoch. Aukčný systém tzv. holandskej dražby postupne znižuje ponúknutú cenu kvetín, kým ich  niekto nekúpi.

Boj o nákup kvetov sa začína každé ráno o šiestej a vďaka internetu sa do neho môže prihlásiť ktokoľvek na svete. Jedného z takýchto nákupcov sme stretli aj na výstave ruží v Prahe, kde chceli návštevníkom ukázať, že na trhu nie je len „klasika“ , ale oveľa viac nádherných farieb a druhov tejto vznešenej kvetiny.

Ruže boli odjakživa symbolom lásky, krásy, ale aj vojen  a politiky. Dnes sú v prvom rade už symbolom lásky a priateľstva. Hojne sa používajú aj v kozmetickom priemysle, či dokonca v textilnom, ako motív na oblečení, šperkoch, či dekoráciách.

Prvá ruža pred 36 miliónmi rokov

Svoju históriu začali ruže písať pred 36 miliónmi rokov, presne takto staré sú skameneliny ruží. Počas románskeho obdobia sa začali šíriť na Blízky Východ, kde ich používali ako konfety hlavne na svadbách, ale aj v medicíne a samozrejme aj pri výrobe parfumov.  Rímska šľachta ruže priam zbožňovala, preto aj zakladala množstvo verejných záhrad, najmä na juhu Ríma.

„ 90% je to vždy pri ružiach klasika, červené. 90% celého sortimentu sú červené ruže. Najmä muži  sú dodnes veľmi konzervatívni. Začali sme preto priamo z kvetinovej dovážať  ruže na princípe Fair Trade a zároveň sme chceli priniesť aj nové odrody, ktoré až tak na domácom trhu nevyhľadávame, lebo ich nepoznáme, ale v Európe sú veľmi obľúbené.  Trendy narážajú na to, že medzi nami ako dovozcami a koncovým klientom stoja ešte flóristi, ktorí novinky odfiltrujú. Pozrú sa na ružu a povedia, že to by sa u nás nepredávala a na vzácny kus zabudnú. To bol aj dôvod, prečo sme naše výnimočné ruže začali radšej voziť priamo klientom domov, aby videli, koľko druhov ruží na svete existuje. Takže na stránke si môžu objednať to, čo sa im naozaj páči a nie to, čo im niekto ponúkne v obchode,“ hovorí Jiří Hemerle z firmy, ktorá sa venuje predaju netradičných a aj luxusných ruží.

Ruže sa symbolom vojny stali až v 15. storočí, keď sa odohrávali hlavné boje o kontrolu nad Anglickom.  Biela ruža označovala príslušníkov rodu Yorkov a červená Lancasterovcov. Tieto symboly viedli k následnému označeniu  série bitiek občianskej vojny, ktorá je známa ako Vojna ruží. Trvala neuveriteľných 33 rokov!

Výstava Svet ruží v Prahe/foto: Dalito.sk

Prvá ruža do Československa

Prvé spoľahlivé zmienky na území bývalého Československa pochádzajú zo stredoveku.

Ruže v tom čase využívali najmä v liečiteľstve. Na erboch šľachty sa začali objavovať až neskôr.

Známa je napríklad ruža rodu Rožmberkov. Českí panovníci sa celkovo radi obklopovali ružami a v svojich záhradách sa snažili vypestovať vlastné odrody, ale ich dovážať zo zahraničia, , už vtedy nešlo o lacnú záležitosť.

V 17. storočí už boli ruže také obľúbené, že dokonca začali o nich uvažovať aj ako o zákonnom platidle, čo však nakoniec neprešlo.

Napríklad Napoleonova žena  Josephina  vytvorila veľkú záhradu so vzácnymi zberateľskými odrodami ruží. Práve jej záhradami sa nechal inšpirovať aj autor rastlinných ilustrácií  Pierre Joseph Redoute, ktorý v roku 1824 dokončil dnes už slávnu kolekciu akvarelov Les Rose. Dodnes je považovaná za jednu z najlepších zbierok botanických ilustrácií.

Po Číne všetko inak

Na konci 18. storočia sa do pestovania ruží zapojila už aj Čína. Presne v tomto období sa už začal písať vzhľad ruží, ako ich poznáme dnes. Pestovatelia sa totiž zamerali na pestovanie takých ruží, ktorým sa darilo aj v európskych podmienkach a snažili sa neustále predlžovať aj ich dobu kvitnutia. Boli natoľko úspešní, že práve z ich šľachtiteľských ambícií a úspechu čerpajú producenti ruží dodnes.

Dnes už majú ruže v prírode 150 druhov, ktoré sú rozšírené po celej severnej pologuli a na kvetinových farmách vznikajú neustále nové odrody. Jediné, čo sa doteraz pestovateľom nepodarilo, vypestovať čiernu a modrú ružu. Na druhej strane však zasa našli spôsob, ako ich prírodnými farbami zafarbiť tak, aby vyzerali ako vyšľachtené. Dnes už dokonca nájdete aj ruže v čokoláde, pretože lupene ruží ju jedlé a nájdete ich dokonca aj v drahších reštauráciách. Sú stále modernejšie.

Rezaným ružiam dlhodobo patrí pevné prvé miesto v predajnosti na už spomínanej holandskej kvetinovej burze. Áno, práve Holandsko je tradičný pestovateľ ruží, v posledných rokoch ho však začali zatieňovať  Etiópia, Keňa a Ekvádor. Spôsobujú to najmä vhodné klimatické podmienky, ktoré znižujú náklady na ich pestovanie. Najkvalitnejším producentom ruží je dnes už Ekvádor, pretože majú najväčší kvet a najdlhšiu trvanlivosť.

Ruža je symbolom mnohých emócií, od krásy, lásky, cez mladosť až po pýchu. Túto kvetinu za kráľovnú krásy označili oveľa neskôr, ako by ste predpokladali. Vyznamenanie Zlatej ruže  dodnes udeľuje pápež významných duchovným miestom. Napríklad v Českej republike sa týmto titulom môže pýšiť jediné miesto: bazilika sv. Cyrila a Metoda na Velehradě.

Dnes je ruža považovaná najmä za symbol lásky a úcty. Záleží však aj na farbe. Červené symbolizujú veľkú vášeň, ružové predstavujú jemnejšie city a žlté sú zasa symbolom priateľstva, ale aj žiarlivosti.

Pozor na počet ruží aj farbu

Veľmi dôležitú úlohu hrá aj počet ruží.  Pomocou ruží si môžete pohrať aj s významom odkazu kytice. Len si musíte dávať pozor, či obdarovaná osoba bude vedieť prečítať vás odkaz a vysvetliť si kyticu napríklad kyticu zmiešaných farieb presne tak, s akým cieľom ste ju darovali.

„Momentálne je naozaj svetový trend staroružová farba, ruže s naozaj zaujímavým kvetom a hlavne v netradičnom prevedení viazania.  Napríklad svadobné kytice s nádychom do fialova, do modra a podobne. Momentálne sa ide viac po tvare kvetu ako po farbe. ,“ hovorí pre Dalito Jiří Hemerle.

Výstava Svet ruží v Prahe/foto: Dalito.sk

Počet kvetín

Narodeniny, výročia:   Párny počet kvetov k narodeninám je povolený, takže, ak má niekto 30, šup do kytice 30 ruží.

Prvé rande: Ideálny počet kvetov na prvé rande je JEDNA! Najlepšie ruža, slnečnica alebo gerbera.

Pre učiteľku, lekárku…: Počet  kvetov napríklad pre ženu, ktorú nepoznáte, by mal byť vždy nepárny. Výnimka je prípustná iba pri prvom rande.

Svadobná kytica:   Pre počet kvetov vo svadobnej kytici nie sú žiadne pravidlá, takže záleží len na vkuse nevesty.

Smútočný obrad:  Počet vždy párny, inak budete za nevychovanca, ktorý si nectí zosnulého.  Výnimkou je iba jedna kvetina, ktorú prinesiete na hrob, napríklad pri mladých ľuďoch by to mala byť väčšinou biela ruža.

Výstava Svet ruží v Prahe/foto: Dalito.sk

Aby ruže doma vydržali čo najdlhšie

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa Jiří Hemerle  s manželkou rozhodli v Prahe zorganizovať výstavu ruží, aby ľudia vedeli, ako správne ich kupovať, u koho a následne sa o ne doma starať tak, aby vám robili radosť čo najdlhšie.

Jiří Hemerle rozumie ženám, ktoré majú výhrady k veľkým kyticiam ruží, ktoré nestáli málo peňazí a doma vydržia maximálne dva dni.

„Naozaj tomu rozumiem.  Toto bol aj druhý dôvod, prečo sme otvorili eshop, pretože dvadsať rokov sa tu nejakým spôsobom predávajú kvetiny a presne toto je výsledok, o ktorom hovoríte  a pritom to tak vôbec nemusí byť. 80% ľudí povie, ruže si nekupuj, aj tak ti za tri dni zvädnú. Problém je v tom, že ten reťazec predaja kvetín je naozaj dlhý. To znamená, že niekde je pestovateľ v Afrike, nareže kvetiny, pošle ich letecky do Holandska, tam je firma, ktorá im dá napiť, zabalí na sucho, pošle ich na burzu, tam ich kúpi holandský nákupca, keď vidí dobrú cenu, dá ich do chladničky na dva až tri dni. Potom si ich kúpi veľkoobchod v Česku alebo na Slovensku, ten ich po ceste tiež dá na dva tri dni do chladničky, potom  to rozváža po kvetinárstvach, predá do dvoch dní, kvetinári to majú tiež pár dni u seba a potom si ich kúpite vy a už si v podstate kupujete kvetinu na konci životného cyklu, takže ona naozaj vydrží tri týždne, ale vy ste ju dostali dva dni pred koncom jej životnosti. Základný predpoklad úspechu teda je, aby ste kúpili čerstvú kvetinu, to znamená nerozvinutú, zatvorenú. Ak máte aj puky a aj tak nerozkvitne je to tým, že tá ruža, ktorá prišla od pestovateľa  z Afriky na sucho, tak je dole zaschnutá. Ona sa nareže a nechajú ich napiť. To je to prvotné napitie, to znamená do 70% stonky dať do vody, aby sa ruža napila. Ona totiž nie je vysávač, takže ju nestačí ponoriť do dvojcentimetrovej vody.

Nesmierne  dôležité je, dať jej do vody výživu, teda dezinfekciu, aby sa vo vode netvorili baktérie. Samozrejme baktérie sú sliz, ktorý upchá rastlinu. Môžete jej dávať vody koľko chcete, keď je rastlina upchatá, jednoducho uschne a zvesí hlavu, nerozvinie sa, lebo sa tá vlaha nedostala až do kvetu. Preto je dôležité, aby importéri aj  flóristi  používali výživu a dezinfekciu, pretože keď si tú kvetinu kúpite vy aj s výživou, ktorú však nepoužili predajcovia predtým, už vám nepomôže, pretože baktérie sú už v stonke, kde sa iba množia.  Funguje to ako embólia u človeka A samozrejme nezabúdať zrezávať kvetinu dva centimetre. Ak sú však baktérie v stonke, už nepomôže ani to,“ vysvetľuje odborník.

Jiří Hemerle  odporúča kupovať kvety iba tam, kde ich predávajú v sklenených vázach, aby sme videli, že tam nie je skazená voda.

„Ak niekto naozaj kupuje kvety za drahé peniaze, každý zákazník musí mať právo vidieť celý kvet od stonky až po kvet. Preto aj vždy kvety posielame s presným návodom, ako sa treba o ne starať, aby vydržali čo najdlhšie. A samozrejme aj s výživou,” dodal Hemerle.