Svet už dovolenkuje vo vesmíre a Slovensko ešte stále rieši dúhovú vlajku, lebo dovolenka na Slovensku nie je dobrý nápad!

Dalito.sk/Súkromný športový automobil Tesla Roadster zakladateľa spoločnosti SpaceX Elona Muska. Na sedadle vodiča je pripevnená figurína astronauta/FOTO TASR /AP

Aj vy to cítite, keď sa vrátite na Slovensko, akoby vás niekto buchol po hlave pálkou? Akoby sa tu zastavil čas, ľudia sa zabudli usmievať, o vzťahoch tu rozhodujú lajky a kde všetko „iné“ rozoberajú iní, lebo to je minimálne divné? Ani ja nechápem, že sa na Slovensku ešte stále rieši, ak niekto žije inak, než je zvykom. Chudák uvedomelý občan.

Naozaj ešte niekoho v 21. storočí trápi dúhová vlajka? Dúhová vlajka v storočí, kedy už ľudia dovolenkujú vo vesmíre? A možno je to aj dobre. Puzzle jednoduchosti spoločnosti dotvárajú jej nenáročný obraz. A odraz od totálneho dna sa tak možno konečne blíži.

Chudák Komenský

Chudák J. A. Komenský, ktorého koncepciu vzdelávania sme nepochopili dodnes. Hlavne, že sme po ňom pomenovali školy. „Hľa, my dospelí, ktorí len seba pokladáme za ľudí, vás [deti] za malé opice, len seba za múdrych, vás za nerozumných, len seba za výrečných, vás za nemluvňatá, sme odkazovaní do vašej školy!“ Nastavili sme síce jeho koncepciu materských a národných škôl, ale absolútne sme nepochopili jeho myšlienku akademického vzdelania, ktorého súčasťou sú aj povinné dva roky cestovania po svete. A tak podľa toho volíme dodnes.

Každý uvedomelý, scestovaný a rozhľadený volič dnes už okolo dúhovej vlajky vo svete prejde bez povšimnutia. Maximálne zahundre na alegorické  sprievody. Ale aj pri nich možno raz táto menšina pochopí, že menej je viac, ale ďalej to už nerieši. Ale na Slovensku?

Svetová hanba

Na tom malom, akože kresťanskom, Slovensku, ktoré sa stále tvári ako pupok sveta a aspoň raz mesačne potrebuje v titulkoch čítať Sme prví! Ale nie, u nás bude téma rezonovať asi aj ďalšie storočie, pretože stále si dokážeme zvoliť nenávistných a xenofóbnych politikov, ktorým je jedno, akú hodnotovú skazu po sebe zanechajú. Akoby sme nevideli, nepočuli a vlastne ani netušili, ako šialene nám uniká civilizovaný svet. A nielen to. My ešte potrebujeme zaradiť aj spiatočku, aby sme si na tej ceste urobili ešte aj svetovú hanbu.  

Malosť Slovenska ma dusí. Naozaj pochádzam z tak primitívnej spoločnosti, ktorá si v pravidelných cykloch dokáže zvoliť politikov, ktorí sú inde už mimo civilizovaného sveta? Kde už roky neriešia dúhu, ale radšej sa zameriavajú napríklad na výchovu novej generácie a jej vzťah k mladším či najstarším? Kde sú napríklad v škôlkach Dni starých rodičov, ktorí tam s vnúčatami strávia deň? Načo? Aby už od mala pochopili, že mladším, slabším a starším treba pomáhať a prejaviť im úctu. Samozrejme píšem o milujúcich starých rodičoch, nie tyranoch.  

Desivý výskum  Slovakia Travel 

Ak by som mala tú moc, z bezmocnosti by som zatriasla každým, kto stereotypne desaťročia rozpráva, aké má Slovensko krásne Tatry, pritom v ich tieni žije život zatrpknutého a nerozhľadeného človiečika, ktorý v duši cíti, aký je nešťastný a tak všetko, čo sa vymyká bežnému slovenskému štandardu xenofóbne odsudzuje. Niekedy stačí máličko, len prehovoriť inak ako slovensky. Xenofóbia je v 21. storočí strašná vec. Naozaj pochádzam z takej primitívnej spoločnosti, ktorá volí takých politikov?  

Záujem o letnú dovolenku na Slovensku rastie, v tomto roku plánuje v rámci voľna pobyt tretina oslovených obyvateľov. Viac ako polovica z nich uprednostňuje oddych doma na Slovensku pred zahraničím, nielen pri kratších pobytoch do štyroch dní, ale aj pri dovolenkách nad päť dní, oznámila národná organizácia na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel. Pre mňa osobne desivé číslo.  

Povinné dva roky cestovania

Bože môj, už kašlite na dovolenky doma. Nie, dovolenka na Slovensku už dávno nie je dobrý nápad. Cestujte radšej tam, kde sú vám hodnoty spoločnosti blízke. Kde už dávno ukázali ako to ide a hlavne tam zoberte svoje deti. Potom už len to najlepšie privezte domov. Inak malosť a stereotyp raz Slovensko zahubia. Zadusia rovnako, ako slovenská nerozhľadenosť a xenofóbia zo všetkého neznámeho a „neštandardného“ dusí všetkých, ktorí sa podľa väčšiny vymkli “slovenskému, zažranému, falošnému, farizejskému, skazenému a pomýlenému normálu”. Fujtajbl, to je zasa hanba na celý svet. Za Slovensko, krajinu zastavenú v čase. Nie, mne už pekné kopce nestačia. Takých je po planéte naozaj dosť.

Ako povedal český biskup J. A. Komenský, po ukončení vzdelávania by mal človek cestovať, inak nezíska rozhľad, ktorý človeka posúva vpred. Takže, vážení, nie, dovolenka na Slovensku vôbec nie je dobrý nápad. Prečo? Poobzerajte sa okolo seba…

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)