Symptóm vyhorenia: Komu hrozí najviac?

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Geralt
DALITO -

Mnohí trávia viac času v práci ako by mali. Prílišné zanietenie z dlhodobého hľadiska stráca na efektivite a smeruje k opačnému výsledku. K vyhoreniu najčastejšie dochádza pri činnostiach, na ktorým nám najviac záleží. Nadmerný stres či vyťaženie by sme za žiadnych okolností nemali podceňovať.

SYNDRÓM VYHORENIA JE NEBEZPEČNEJŠÍ AKO SA ZDÁ

Syndróm vyhorenia je stav psychického a fyzického vyčerpania. Sprevádza ho chronický nezáujem aj o veci, ktoré vás predtým bavili. Demotivácia sa tak odrazí nie len na pracovnom nasadení, ale i v súkromnom živote.

Syndróm vyhorenia sprevádza množstvo príznakov. Prejavujú sa psychickými a zároveň psychosomatickými problémami. Nepísaným pravidlom je, ak ste až príliš zapálený pre určitú činnosť, časom vám hrozia komplikácie. Je však možné tomu predísť.

Z hľadiska pracovného zamerania sú najrizikovejším zameraním práca s ľuďmi, činnosti s vysokou náročnosťou a zodpovednosťou. Patria sem najmä odvetvia zdravotníctva, školstva, hospodárstva či sociálnej starostlivosti. Syndróm vyhorenia hrozí dokonca aj v domácom prostredí.

Podceňovanie príznakov môže mať dlhodobé následky. Vyhorenie vedie k stresu, cynizmu, pocitom menejcennosti, apatii a mnohým iným. Najlepšou prevenciou je podľa psychológov identifikovať ťažkosti čo najskôr.

PRIEBEH

Aktívne životné nasadenie so sebou môže priniesť požadované úspechy, ale aj komplikácie. Vyhorieť preto môže naozaj každý. Ide o dlhodobý stav, ktorý sa bez zmeny príčiny jeho vzniku zhoršuje.

Dôvodom vzniku najčastejšie sú dlhodobé pracovné nasadenie a nedostatok uznania. Avšak, príčin môže byť hneď niekoľko. Na vašom zdraví sa môže podpísať aj zlá situácia v súkromnom živote alebo pracovných vzťahoch.

Syndróm vyhorenia môže súvisieť aj s inou diagnózou, ktorou je workoholizmus. Ten vniká, keď okrem pracovných záujmov nemáte takmer žiadne iné. Alebo si myslíte, že ste v práci nenahraditeľní a zmenu si neviete predstaviť. Hranica medzi týmito ochoreniami je veľmi tenká. Nevylučuje sa však, že sú vzájomne prepojené.

FÁZY VYHORENIA

Vyhorenie nevznikne okamžite. Je to dlhodobý proces, ktorého štádia sú individuálne. Chronologicky sa však prehlbuje, od ľahšieho k zložitejším. Mnohí si začínajúce problémy zamieňajú za náročnejšie obdobie. Spoliehajú sa na to, že časom problémy pominú alebo sa z toho vyspia, čo nie je najšťastnejšou voľbou.

Človek, u ktorého sa syndróm vyhorenia rozvíja potrebuje okamžitú zmenu a dlhodobý oddych. Na to však nemá čas. Práve naopak. Nedostatok energie a pokles výkonu v ňom vzbudzuje dojem zlyhania. Preto siahajú po energetických nápojoch, káve, nezdravých jedlách, tabletkách, alkohole či iných stimulantoch. To však situáciu ešte zhoršuje, naviac nadmerné užívanie môže viesť k iným zdravotným problémom.

  1. Časom komplikácií pribúdajú. Odborníci syndróm vyhorenia klasifikujú do piatich fáz, ktoré sa postupne rozvíjajú. Počiatočná fáza sa spustí po dlhodobom vyťažení alebo náhlom nadmernom prílive zodpovednosti. V snahe zvládnuť všetko, človek na seba kladie nezvládnuteľné nároky. Pri ktorých sa vynára aj obava a stres z ich nenaplnenia. Po začiatočnom nadšení príde náhla zmena. Prvotnými prejavmi sú zvýšená únava, frustrácia a problém so sústredením.
  2. V druhej fáze nazývanej stagnácia z pôvodného nadšenia vzniká preťažovanie organizmu. Časový nátlak vedie k chronickému stresu. Práve ten je pri vyhorení kľúčovým a naviac nebezpečným. Nadmerné vystavovanie sa stresovým situáciám nezvládnu ani emočne silné osoby.

Ďalšie fázy vyhorenia a viac o symptóme vyhorenia sa dočítate TU na pracuj.sk.