Tajný svet počasia – naučte sa lepšie predpovedať
Dážď, ktorý prichádza po dlhom období sucha, má typickú, jedinečnú vôňu, takzvaný petrichor, ktorý vzniká, keď sa voda zmieša s olejmi na zemi a s baktériami v pôde.
Padajúca voda cestou zachytáva rôzne čiastočky, ktoré jej dodávajú typickú chuť, ale nie každý dážď chutí rovnako. Staroveký grécky filozof Teofrastos si všimol, že dážď na pobreží Grécka chutí slano, hlavne keď ho priveje južný vietor. Smutná štúdia zo Skalnatých vrchov v americkom Colorade zase ukazuje, že 90 % vzoriek dažďovej vody aj vysoko v horách obsahuje mikroplasty, miniatúrne čiastočky znečistenia…
Aj toto sa dozviete z jedinečnej knihy Tajný svet počasia.
Čo nám hovoria znamenia ukryté v každom oblaku, vo vánku, na kopci, na ulici, v rastlinách, v správaní zvierat aj v kvapke rosy?
Každý oblak, zmena teploty, kvapka dažďa, slnečný lúč či vánok prezrádza niečo o našom počasí. Po prečítaní tejto knihy budete schopní predpovedať počasie aj bez použitia smartfónu. Autorove rady však ďaleko presahujú zvyčajnú predpoveď počasia. Kniha prináša nový pohľad, akým sme doteraz o počasí neuvažovali.
Počasie tvorí našu krajinu a krajina zasa naše počasie. Všetko, čo vidíme na oblohe, odráža to, kde sme. Keď sa naučíme čítať znamenia prírody, počasie sa stane našou mapou a odhalí nám, ako poveternostné podmienky pomohli tvoriť mestá, lesy, kopce a celý okolitý svet.
Počasie nepokrýva celú oblasť ako deka, ale mení sa pri každom kroku lesom či ulicou. Stačí, ak prejdete popri strome alebo zabočíte do ďalšej ulice, a cítite, že je čosi inak. Svet počasia je tajomný: žijeme v ňom všetci, ale málokto ho skutočne vidí.
A predsa nám každý deň posiela nepatrné znamenia, ktoré signalizujú, čo sa deje – a čo sa ešte len stane. Väčšina ľudí si ich nevšíma, ale ak viete, kde hľadať, už ich nikdy neprehliadnete. Tajný svet počasia vás naučí jednoduché pravidlá, vďaka ktorým tieto znamenia rozlúštite. A keď budete vonku, či už v meste, na pláži, alebo v divočine, otvorí sa pred vami celkom nový vzácny rozmer trávenia času.
Tristan Gooley o tom hovorí: „Predstavte si znamenia ako postavy. Keď budete skúmať ich zvyky a správanie, ožijú vám pred očami a odhalia svoj zmysel. Tu pramení schopnosť čítať, čo sa deje a čo sa ešte len stane.“
Tristan Gooley
Spisovateľ, navigátor a objaviteľ. Viedol expedície na piatich kontinentoch, zdolával hory v Európe, Afrike a Ázii, plavil sa v člne po oceánoch a letel malým lietadlom do Afriky a za polárny kruh. Je jediným žijúcim človekom, ktorý sám preletel Atlantik aj ho sám zdolal v člne. Vďaka svojim výpravám, náuke a knihám sa stal priekopníkom znovuzrodenia vzácneho umenia prírodnej navigácie.
Skôr než založil školu prírodnej navigácie, venoval sa cestovnému ruchu a v súčasnosti je zástupcom riaditeľa najväčšej britskej nezávislej cestovnej kancelárie Trailfinders. Je členom Kráľovskej geografickej spoločnosti a Kráľovského inštitútu pre navigáciu.
Tristan Gooley vystupoval v mnohých televíznych a rozhlasových programoch v UK aj v zahraničí a je autorom viacerých medzinárodných bestsellerov, medzi nimi The Walker’s Guide (Príručka pešieho turistu) a How to Read Water (Ako čítať vodu).
(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)