Ukrajinský ťažkotonážny Antonov v službách vesmírneho výskumu
Vo štvrtok 9. februára 2023 dosadlo na letisko Cayenne vo Francúzskej Guyane obrie nákladné lietadlo AN-124 v ukrajinských farbách. Viezlo cenný náklad: európsku medziplanetárnu sondu JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer) v celkovej hodnote viac ako 5 miliárd euro. V apríli 2023 sa štartom z kozmodrómu Kourou naplno rozbehne prvý z veľkých projektov programu Cosmic vision Európskej vesmírnej agentúry, sonda JUICE sa totiž vydá na cestu k planéte Jupiter. Štartovné okno pre nosnú raketu Ariane 5 sa začína 5. apríla, k štartu najskôr dôjde niekedy v polovine mesiaca. Na vedeckom programe sondy sa významne podieľa i česká akadémia vied.
Sonda JUICE ponesie 10 vedeckých prístrojov: optické kamery, spektrometre, altimeter, radar, časticové detektory, či čipy elektrického a magnetického poľa. K Jupiteru poletí osem rokov. V roku 2031 by sa mala dostať na obežnú dráhu planéty. Najmenej štyri roky tam bude zbierať vedecké informácie. Naplánované sú prelety blízko mesiacov Európa, Ganymedes a Callisto a potom navedenie na obežnú dráhu Ganymeda, ktorý sonda podrobne preskúma a na konci misie aj dopadne.
Malí obri
Mesiace Európa, Ganymedes a Callisto sú obrí Jupiterovi nasledovníci, ktorí sú svojou veľkosťou zrovnateľní s niektorými planétami Slnečnej sústavy. Vedci na nich očakávajú existenciu oceánov kvapalnej vody, ktoré sa skrývajú pod ľadovou kôrou. Preto by na nich mohli byť dobré podmienky pre život.
Z predchádzajúcich meraní sondy Galileo taktiež vieme, že mesiac Ganymedes má magnetické pole rovnaké ako Zem a niektoré ďalšie planéty. Je to jediný mesiac s vlastnou magnetosférou v našej slnečnej sústave. Sonda Galileo u nej odhalila obdobné elektromagnetické vlny ako tie, ktoré prispievajú k urýchľovaniu elektrónov v radiačných pásmach v okolí Zeme. Avšak predchádzajúce sondy mieriace k Jupiteru mali pomerne nedokonalé vybavenie. Žiadna nemerala viac zložiek magnetického poľa a nebola schopná zistiť, odkiaľ sa vlny šíria.
Na vývoji nového prístroja, ktorým bude sonda JUICE merať elektromagnetické vlny v okolí Jupiteru a jeho mesiacov sa významne podieľali vedci a technici z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.
Na Zem len obmedzené množstvo
„Připravili jsme návrh analyzátoru nízkofrekvenčních elektromagnetických vln, jeho elektroniky a palubních algoritmů pro zpracování dat. Během více než desetiletého vývoje přístroje jsme postavili a postupně otestovali několik prototypů našeho analyzátoru, dohlíželi jsme na sestavování a testy letového exempláře přístroje, “ povedal Ondřej Santolík, vedúci českého výskumného tímu z oddelenia kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Analyzátor bude spracovávať signály z elektrických a magnetických antén a priamo na palube sondy vyhodnocovať získané dáta. Na Zem je totiž možné preniesť len obmedzený objem informácii, prístroj preto k odosielaniu automaticky vyberie iba podstatné dáta.
Prístroj vyvíjali v spolupráci s technikmi z Astronomického ústavu AV ČR, kde postavili napájací zdroj prístroja. „V následujících letech nás ještě čeká dokončení vývoje algoritmů pro palubní zpracování dat a jejich testování a implementace do nové verze software přístroje, který bude na sondu odeslán až v době jejího letu k Jupiteru. Mezitím analyzujeme podobná měření v okolí Země. Očekáváme, že se díky misi Juice o okolí Jupiteru a jeho ledových měsících dozvíme mnohem víc,“ doplnil aj pre Dalito.sk Ondřej Santolík.
(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)