Užijú si to aj narcisti. Robot uvarí selfieccino
Pozvanie na kávu v meste kávy a kaviarní sa neodmieta. Tradícia spracovania a pitia kávy je v Brne silne zakotvená už od čias Rakúsko-Uhorska a niektoré prevádzky tu dodnes majú viedenský vplyv. Domáci sú známi tým, že si na kvalitu kávy nesmierne potrpia a tak svoje mesto nepreslávili len výnimočnou atmosférou kaviarní, ale aj pražiarní. Kávičkovanie posunuli ešte na vyšší level a každoročne si spomedzi baristov vyberú toho najlepšieho. Tohto roku však majú obrovského konkurenta.
Atraktivity kaviarenského života v Brne zvyšujú aj moderným dizajnom kaviarní, ktoré sa v moravskej metropole každý rok koncom októbra húfne zapájajú do súťaže Týždeň kávy. Ale sci-fi káva??
Mesto s najvyššou kvalitou života
Pri turistických potulkách mestom, ktorého funkcionalistickú architektúru obdivuje celý svet, určite zájdite na kávu aj do Múzea dekoratívneho umenia, ktorého priestor vám vyrazí dych. Čakáte totiž všeličo, ale vedecko-fantastický štýl kaviarne asi sotva. A k tomu vám tam ešte napenené cappuccino pripraví robot, ktorého veľkú robotickú ruku čakáte skôr v obrovskej výrobnej hale automobilky, a nie za sklom kaviarne. Čo by tak na voňavú kávu od robota asi povedali obyvatelia Brna z prvej republiky. Je priam neuveriteľné, že niektoré kaviarne z tohto obdobia sú na svojom mieste dodnes.
„Je to pre nás prirodzené, veď Brno je deviate mesto s najvyššou kvalitou života v Českej republike a štvrté najlepšie študentské mesto na svete,“ povie sympatický sprievodca David Pokorný z Turistického informačného centra Brna.
Brno titul Mekka českej kávy získalo od rôznych zahraničných odborníkov. O kaviarňach v Brne písali aj New York Times aj Forbes. „My tu všetci žijeme kávovou kultúrou,“ hrdo vysvetľuje sprievodca a začne vymenovávať pražiarne, ktoré v meste garantujú čerstvo praženú výberovú kávu.
Vesmírna odysea
Otváram veľké dvere Múzea dekoratívneho umenia a vstupujem do krásneho moderného vestibulu, pri ktorom okamžite zabudnem na minulosť. Moderný dizajn kultúrneho stánku napovedá, že dnes to nebude len taká klasická káva.
So sprievodcom prechádzame moderným vestibulom súčasného úžitkového dizajnu. „U mně dobrý, zatiaľ ešte nepatrím do šrotu,“ zamyslím sa pri pohľade na dizajn budúcností. Pôsobí zrozumiteľne. Nepotrebujete sa zdvorilo pretvarovať, že mu rozumiete. Pred históriou sa samozrejme skláňam, diela dizajnu aj budúcnosti, ktoré múzeu venovali autori nepôsobia však lacno. Žiadne “kopy nahádzaných cédečiek, z ktorých žasne celý svet” tam nenájdete….
Vchádzame do robotickej kaviarne, ktorú na prízemí Múzea dekoratívneho umenia na Husovej ulici v Brne navrhol architekt Marek Jan Štěpán. Jeho celkový vzhľad je inšpirovaný Vesmírnou odyseou Stanleyho Kubricka.
Živý človek-baristka vám vysvetlí, kde sa postaviť a pozerať, aby bolo selfie na káve či čokoláde najdokonalejšie. Máte na to tri pokusy. Nejde o nič zložité, obrazovka vás presne navedie. Prípadne si naťukáte text. Jedno alebo druhé.
Netrvá to ani minútu a už vám po pravej ruke začne pracovať technológia budúcnosti. Obrovská robotická ruka ako v automobilke za minútu pripraví selfieccino s takou jemnosťou, až jej začnete priraďovať ľudské vlastnosti. Dokonca začnete mať pocit, že robot sa až teší aký je šikovný, keď sa mu do malého otvoru podarí položiť pohár vody bez toho, aby z neho vylial kvapôčku, či jemne položí kávovú lyžičku aj s keksíkom.
Robot ako zamestnanec
Café Robot je také dva v jednom. Nie je len exponát, ale aj zamestnanec galérie, ktorý pracuje denne od desiatej ráno do šiestej večer. Vraj sa nemôže prehriať. Za jedno selfieccino zaplatíte 70,- Kč.
Sympatické je, že robot nie je na kávu sám. Kontakt so živým človekom je ponechaný vďaka operátorka-baristke, ktorá po prípravy kávy prichádza k malému otvoru, všetko premiestni na tácku, ktorú vám vloží do rúk.
Či si na káve pochutíte priamo v múzeu je už na vás. V prípade pekného počasia si ju môžete vychutnať na terase pod najväčšou (obrovskou) inštaláciou umelecko-technického múzea. Volá sa Mrak.
„Je to interaktívny objekt, ktorý navrhol architekt Café Robot Marek Štěpán. Inštalácia je v neustálom vývoji a dá sa rôzne nasvietiť. Napríklad, keď Rusi zaútočili na Ukrajinu bol v modro-žltých farbách. Inak každý deň svieti inak. Do budúcnosti by Mrak mal fungovať na princípe umelej inteligencie, takže sa ho budete môcť niečo spýtať a odpovie vám. Je to však hudba budúcnosti, pretože autor má predstavu, že pôjde o oveľa umeleckejšie dielo, ako poznáme cobotov dnes a to stojí veľa peňazí. Otázky koľko je hodín budú Mrak skôr urážať, radšej bude odpovedať na to, čo je napríklad zmyslom života. Všetko však záleží na financiách, takže je možné, že to bude chvíľu trvať,“ vysvetľuje David Pokorný z informačného centra mesta.
Zahľadím sa na vlastné selfie na pene kávy a zažartujem, že piť kávu s vlastnou podobizňou je zatiaľ možno najvyššia forma narcizmu, ktorú ponúka 21. storočie nielen v modernom Brne s obrovskou históriou. Že čo by tak na to povedali obyvatelia mesta z prvej republiky. A to podľa archeologických vykopávok má kultúra pitia kávy v juhomoravskej metropole už viac ako 300 rokov. V Brne ju totiž v roku 1702 po prvý raz podával Turek Achmet.
Múzeum prvé svojho druhu
Múzeum otvorili vlani v novembri po trojročnej rekonštrukcii. Zameriava sa na súčasnú módu a dizajn. „Múzeum s podobnou koncepciou a rozsahom v Českej republike doteraz chýbalo. Okrem toho ako prvé pomáha dizajnérom a ich partnerom, aby spoločne naštartovali súčasný dizajn tak, ako si zaslúži,“ vysvetlil zámer mesta David Pokorný. Ide aj o referenčný bod nielen českého dizajnu a módy uznávaných autorov po celom svete.
„Novým konceptom Art Design Fashion v umeleckom priemyselnom múzeu chcela galéria už aj názvom upozorniť na to, že sa nezaoberá iba umením, ale aj dizajnom a módou. Chcela prepojiť vzťah dizajnu a umenia. Múzeum dekoratívneho umenia v Brne je pomyselnou prehliadkou českých dizajnérov a ich výrobkov. Tento viacvrstvový koncept nemá v Českej republike obdobu, čo sa týka rozsahu a kvality. Preto k spolupráci pozvali popredných českých dizajnérov, aby vytvorili mimoriadne súčasnú výstavu,“ spresnil zámer sprievodca.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)
Pozn. redak.: Za pozvanie na kávu ďakujem Českej centrále cestovného ruchu – CzechTourism Slovensko.