Užite si letnú dovolenku v 10 tisíc ročnej vode, v snehu a ľade

Dalito.sk/Hojdací záliv v kúpeľoch/foto: Richard Lipták
DALITO -

Zima, rovnako ako každé iné ročné obdobie, ponúka veľa možností, ako tráviť voľný čas aktívne. Mnoho z nás sa rozhodne pre kopce a lyžovanie, možno o niečo menšia skupina sa nechá hýčkať v termálnych vodách. Iní sa zasa vyberú na turistiku.  My sme sa cez víkend vybrali na miesto, neďaleko Zemplínskej Šíravy, kde okrem teplých minerálmi obohatených prameňov môžete stretnúť aj ľadové medvede.

Cestovanie najvýchodnejším regiónom Slovenska nám lemovali štyri zemplínske kedysi slávne a dôležité strážne hrady. Dnes už sú to iba zrúcaniny hradov Čičva, Brekov, Jasenov a Vinianský hrad.

Predseda správnej rady Občianskeho združenie Zemplínsko-užská hradná cesta Jaroslav Gorás mi na otázku schodnosti cestičky k hradu nad obcou Vinné odpovedal, že po tomto teréne, teda v hlbokom snehu, aj po tej najschodnejšej ceste od Vinianského jazera (po lesnej, asfaltovej) nám cestu s malými deťmi neodporúča. „Príďte radšej v lete, vtedy tu rád uvítam každého návštevníka,“ presnil kvôli bezpečnosti turistov.

10 000 ročná voda

Pokojná hladina Zemplínskej Šíravy dodávajúca pocit kľudu vo mne vyvolala spomienky a nostalgiu. Vynorili sa mi pamäťové stopy z letných dovoleniek ešte z čias predchádzajúceho režimu, Česi a Slováci spolu, prirodzene stanujúci. Ani by im vtedy asi nenapadlo, že čochvíľa budú jedni u druhých cudzincami. (Snáď nie doslova.) Nad vodnou priehradou sa typicky vypína niekdajšia pýcha, vojenská zotavovňa, dnes už zrekonštruovaná.

Termálny park pri Šírave, ktorý bol našim cieľom návštevy, sa za ponuku klientov naozaj nemusí hanbiť. Dôkladným porovnaním geotermálnej vody z vrtu s vodami z vrtov v neďalekých Sobranciach je zrejmé, že majú takmer identické zloženie. Chemické zloženie vody svedčí o zvýšených hodnotách sírovodíka, chloridov, sodíka, vápnika, horčíka, či fluoridov. Voda v oboch kúpeľoch sa využíva predovšetkým na liečbu kožných a reumatických ochorení. Vek vody je podľa tzv. izotopovej analýzy 6 až 10 tisíc rokov.

Okrem vodného sveta vnútorných bazénov je pre návštevníka nachystaná aj infra sauna, bio sauna, parná a fínska sauna, či panoramatická sauna. Vírivky, masážne sprchy a ďalšie kúpele sú samozrejmosťou.

V pravidelnom limite zaznie gong a všetko od batoliat po seniorov sa sťahuje do koridoru s „morskými“ vlnami. Aj my dodržiavame bezpečnosť dvoch metrov od čelnej steny bazéna, ktorá v skrytosti pod hladinou ukrýva technické vymoženosti pre vychutnanie si búrlivých nárazov vĺn. Príjemné spestrenie hojdacieho zálivu predovšetkým pre deti, ktoré si to užili.

Ľadové medvede

A kde sú ľadové medvede?  Nájdete ich vo vonkajšom bazéne. Lákajú medzi seba pomocou reklamných panelov aj náhodných rekreantov.

„Prebuďte svoje telo a začnite otužovať. Každý deň od 16.30 do 18.30.“

Dĺžka otužovania vo vonkajšom bazéne s ľadovou vodou je do desať minút, samozrejme pod dohľadom plavčíka. V čase našej návštevy mala voda plus 6 stupňov.

„Pocity na začiatku boli rôzne, zvedavosť bola silnejšia ako strach.“, približuje mi prvé pocity jeden z odvážlivcov a už ako sám priznáva, „závislákov“ rodinný priateľ Lukáš.

„Teraz, keď vchádzam do vody, stále je tam istá dávka vzrušenia. Hlava ti hovorí nie, ale z predchádzajúcich skúseností sa tešíš na skvelý pocit, keď vyjdeš z vody a tvoje telo je ako taká malá chemická továreň. Niektorí tomu hovoria legálna droga, vyplavené endorfíny ti vyvolajú úsmev na tvári a dobrý pocit z toho, že si prekonal sám seba,“ vysvetľuje pocity v ľadovej vode Lukáš.

Prvá minúta vo vode ti našepkáva „uteč z tade preč, čo tu robíš, choď von“, druhá minúta zasa „nie je to také zlé, dá sa“  a tretia ti prinesie pokoj. Všetko sa spomalí. Osobne sa momentálne zaraďujem len medzi obdivovateľov tejto adrenalínovej aktivity (ponoriť sa do pol pása je ešte iba úplný začiatok 🙂 ), no rovnako ako náš respondent, zimné plávanie vrelo odporúčam každému. Prináša to výlučne pozitívne zmeny na organizme. A nabudúce možno nájdem aj odvahu na vykúpanie sa priamo vo vodnej nádrži.

Ako sa mi Lukáš pochválil, v kufri auta mal počas našej návštevy Zemplína aj náradie potrebné pre uskutočnenie tejto ešte živelnejšej akcie.

Autor Richard Lipták niekoľko rokov pracoval ako pedagóg. Na strednom a vysokom stupni vyučoval predmety humanitného zamerania. Časť profesného života pôsobil ako redaktor v týždenníku orientovanom na hodnoty. Rád cestuje s fotoaparátom v ruke.

Môže vás zaujať:

https://www.dalito.sk/u-flinstonovcov-200-rad-zena-s-jej-instinktom-mucit-je-vzdy-bude-muzom/