Veterinár: „Ak niekto verí, že nejaké aromatické patlátko zastaví kliešťa, tak niečo nepochopil.“

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk

Na doktora Googla sú niekedy nahnevaní aj veterinári. Bio trendy a alternatívna starostlivosť o zdravie sa prenáša aj do chovateľstva domácich miláčikov.

Sezóna kliešťov sa mala začať o mesiac. Tohto roku nastúpila už o mesiac skôr. Už sa začala. Pre ľudí aj zvieratá. Vďaka internetu sa dostávajú do popredia nové trendy, pred ktorými sú aj veterinárni lekári ostražití. Tvrdenia z internetu totiž často nie sú podložené dôkazmi.

Len málo ľudí si totiž overuje zdroj, ktorý mu zaručené informácie prináša. Rovnako ako v humánnej medicíne.  Upozorňuje na to veterinárny lekár Pavol Valašek, špecialista na malé domáce zvieratá.

Napríklad alternatívne stravovanie surovou či špeciálne zloženou uvarenou stravou neodmieta, upozorňuje však, že chovatelia pri nej musia prísne dodržiavať všetky odporúčané zásady, inak zvieratá nedostanú potrebné zložky pre ich zdravý vývoj. A keď všetky, myslí tým všetky.

Nezmysly v ambulancii

Horšie to je však podľa neho pri alternatívnych spôsoboch odparazitovania zvierat, ktoré majú podľa takzvaných odborníkov zvieratá ochrániť proti komárom, či kliešťom, ktoré už roznášajú závažné ochorenia, nebezpečné aj pre samotných chovateľov. A to podľa neho nezvládne žiadna domáca masť, olej či tinktúra z byliniek.

„No jasné, máme to aj u nás na klinike, veď internet a doktor google fungujú na plné obrátky. Obrovský problém medicíny je, a zadefinovali to mnohí veľmi múdri ľudia, nositelia Nobelových cien v rôznych odvetviach, od filozofie, ekonóma až samozrejme po medicínu, že medicína je jeden z odborov, kde je najväčší rozdiel v chápaním podstaty veci medzi lekárom a lajkom. Ten rozdiel je priepastný. Samozrejme, že nechcem znevažovať žiadnu profesiu, ale keď vám architekt robí projekt na dom, tak je množstvo vecí, ktoré nechápete. Kompozičné, materiálové, statické, ale stále ako tak chápete, čo sa deje. A v medicíne je to absolútne, že nula, nula! A plus ešte do toho seriálové predstavy a vychŕlené informácie z internetu a presne toto je živná pôda pre všetky tieto bio, raw , pseudomedicínske a paramedicínske  holistické odbory a neviem aké. Naozaj sa nikoho nechcem dotknúť, ale medicína momentálne definuje už niekoľko desaťročí  trend, ktorý sa vola Evidence-Based Medicine (EBM), to znamená, medicína na základe dôkazov. Samozrejme, má svoje úskalia a stále tie dôkazy robia iba ľudia, takže áno, aj o tomto by sme sa mohli baviť , ale to je presne to, prečo sa dnes prežívateľnosť ľudí predĺžila zásadne a kvalita života sa zvýšila. Jednoducho preto, lebo máme kvalitnejšiu medicínu. A pokiaľ všetky tieto trendy nebudú EBM, tak ich nemôžme považovať za relevantné,“ prezrádza svoj pohľad veterinárny lekár.

MVDr. Pavol Valašek, primár veterinárnej kliniky/foto: archív Pavol Valašek

Absolútne razantný názor má na natieranie domácich miláčikov aromatickými olejmi, ktoré údajne odplašia parazity. „Kto toto robí svojmu milovanému zvieraťu, nepomáha tým sebe a ani psíkovi.  Kliešte sú tu niekoľko miliónov rokov. Ak niekto verí, že nejaké aromatické patlátko zastaví kliešťa, tak niečo nepochopil,“ posťažuje sa lekár, ktorý občas na klinike musí takéto alternatívne zvieratá priviesť späť do reálneho života.

„Našťastie sme nemuseli ešte niekomu pre bylinkové produkty zachraňovať život, ako v humánnej medicíne, ako niekto sa snaží liečiť rakovinu riedením savom… Skôr sa nám stane, že prídu so psíkom, celým upatlaným niečím, ani nevieme čím, a my ho len musíme okúpať a zbaviť ho toho. Veď už len taká elementárna predstava, keď ľudskú kožu nepovažujeme za chlpatú, predstavte si, že toto všetko si na seba niekto nanesie. Keď to nanesieme na psa so srsťou, koža prestane dýchať a zaparí sa a psíkovi alebo mačičke spôsobíme závažný kožný problém. To je celé, takže už len takáto elementárna vec, keď ostane nepochopená, je to skôr úsmevné, našťastie,“ pousmeje sa veterinár, ktorý vidí riešenie v tom, že majiteľovi zapareného zvieraťa vysvetlí, aké sú relevantné možnosti terapie pri komároch a kliešťoch.

Pravidlá a miera

Pavol Valášek chápe všetkých chovateľov, ktorí pre svoje zviera urobia všetko a v najlepšej viere. Všetko má však svoje pravidlá a mieru. Aj kŕmenie surovou stravou miesto granúl.

Na internete dnes nájdete bežné recepty pre zvieratá. Presné menu  mäsovo-kostných týždenných porcií so surovou aj uvarenou zeleninou s obilninami a bylinkami, vajcami, tvarohom, jogurtom, cestovinami, či dokonca niekoľkými druhmi panenského oleja, kozieho mlieka a syrov, jogurtov a podobne.

Je tu však obrovský rozdiel, upozorňuje odborník.  Zaručené zdravé  stravovanie surovou stravou nie je podložené vedeckým výskumom.  Neexistuje jediná  vedecká štúdia, ktorá potvrdzuje, že surová strava, či polosurová, je to najlepšie, čo môže chovateľ pre zviera urobiť.

„ Principiálne to nie je zlá vec. Naozaj pôvodná strava mäsožravcov je iná ako psy dostávajú v granulách, aj keď cestoviny si psy pôvodne určite nevarili. Keď sa pozrieme na samotný princíp tohto moderného stravovania, tak je to skvelá vec.  Veď na surovú stravu majú psy prispôsobený aparát. POZOR! Pokiaľ sú majitelia, ktorí pravidlá tohto stravovania dodržiavajú na sto percent je to skvelé. V knihách, ale definícia pravidiel má nedostatky, lebo  neboli robené žiadne seriózne klinické štúdie. Kto by to robil, však je to len žrádlo pre psa. Naozaj v tých knihách vidím ako odborník vážne nedostatky vo vedecký aspektoch. Napríklad s bilancovaním kŕmnej dávky,“ upozorňuje chovateľov.

Žiadny seriózny veterinár vám presne nepovie, na rozdiel od lekára, z čoho presne sa má skladať jedálniček zvieraťa. Napríklad, človek má presne zadefinované koľko denne má zjesť kalórií či iných zložiek, aby mal stravu vyváženú.

Prázdny alibizmus

Metóda surovej stravy u zvierat to však nemá a preto to podľa veterinára odborne pláva na vode. Zároveň  dodal, že je pravdou, že pokiaľ zadefinované pravidlá majiteľ psa stopercentne dodržiava, tak to nemusí byť zlé, aj keď tomu stále chýba výskum, rácio však túto možnosť pripúšťa, ale v ambulancii sa skôr stretáva s tým, že chovatelia na tento druh stravovania prejdú z dôvodu, že je to podľa nich pohodlnejšie a lacnejšie.

„Ja to volám prázdny alibizmus, ktorý nás v dnešnej dobe sprevádza vo všetkom. To znamená, psovi  kupujú často odpadové mäso, rôzne kuracie krky a podobne, ktorými sme pred dvadsiatimi rokmi kŕmili sliepky. A tento odpad nazvú, že to je to správne, pretože si vysvetlia publikácie, ktoré k tomu sú po svojom. Vôbec knihu neprečítajú celú. V lepšom prípade im k tomu stačí pár chytrých blogov na internete a zrazu sú  IN! To je celé zle a takéto stravovanie potom psovi veľmi uškodí,“ a opakuje, ak niekto toto stravovanie uprednostňuje a naozaj chce zvieraťu len to najlepšie, tak potom ho musí dodržiavať naozaj na stopercentne.

Smrteľné kosti

Okrem toho, že takto kŕmené zvieratá majú aspoň raz do roka prísť na riadnu preventívnu prehliadku, okrem iného aj s testami krvi.

„ Viete, oni si povedia. Však behá, dobre mu je, to, že ho občas preženie, to patrí k tomu. Bla, bla, bla. Bez skríningov nevieme potvrdiť, či novinka v stravovaní robí psovi skutočne dobre. Veľmi problematickou zložkou sú kosti. Máme s tým obrovské problémy.  Teda nie my, ale chúďatá psy.  To sú šeredné zápchy, čo tu riešime, aj keď nemôžem povedať, že v stovkách ročne, ale veľmi často. Ľudia sa mylne domnievajú, že kosti sú nebezpečné preto, že prepichnú vnútornosti. Toho však tak často nemáme , ale doslova brutálne zápchy z kostí pravidelne,“ posťažuje sa primár.

Psy totiž kosti rozhryzú iba do veľkosti, ktorú môžu zhltnúť. Teda, nie na najmenšie kúsky, akoby si niekto myslel. A surové stravovanie sa skladá hlavne zo surového mäsa a kostí.

Pavol Valašek upozornil, že psom často uviaznu veľké kosti v pažeráku a ani sa nedostanú do žalúdka. Ak tam kosť ostane viac ako dva, či tri dni, pre psa je to fatálne, aj keď kosť vytiahnu.  Ak sa predsa len kosť dostane do žalúdka, tak nastáva deštrukcia tenkého a hrubého čreva.

„ Psy kosti vôbec nepotrebujú. S tým sa pri tomto druhu stravovania stretávame najčastejšie. Musíme si uvedomiť, že toto stravovanie je iba pre zdravých psov v normálnom veku. Pokiaľ už je geriater alebo má chronické ochorenie, napríklad obličkári, kardiaci, alergici či s potravinovou intoleranciou, tam by som to neodporúčal,“ upozorňuje dlhoročný odborník a opakuje, že moderné stravovanie musí majiteľ dodržiavať do posledného detailu. To si však vyžaduje mimoriadne veľa času, zručnosti aj peňazí.

„ Presne ako u ľudí.  Je perfektné si podľa časopisu urobiť pre seba nejaký šalát z piatich zložiek  s  grilovaným mäskom, pomaly trikrát denne, ale kto má dnes na to čas?! Ľudia, ktorí na to majú veľa peňazí a ešte viac času, nech to robia, ale nikto iný,“ zamýšľa sa primár.

Nič neoklamete

Dôležitá je hlavne kvalita mäsa . Žiadne odpadky, iba  kvalitné mäso s proteínom, teda čistá svalovina. Žiadne beháky, či krky.  Pavol Valašek vysvetľuje, že cieľom tejto zahraničnej novinky je docieliť určitý pomer bielkovým,  tukov, nie veľa sacharidov, možno trošku vlákniny. Receptúry sú podľa neho celkom dobre spísané, ale chovateľ ich musí stopercentne dodržiavať, inak svojmu psovi ublíži. A práve pre finančnú a časovú náročnosť si recepty ľudia často zjednodušujú a vymenia ich za lacnejšie verzie.

„ Ak si niekto myslí, veď toto môžem nahradiť týmto, to vôbec nie je pravda! Tvaroch je dobrý, ale neviem si predstaviť opodstatnenie kuchynsky spracovaných vajec a obilnín, aký to môže mať benefit pre zviera. Treba si uvedomiť jedno. Čo žerie taký vlk, či divý pes vo voľnej prírode? Mäso, ale aj s obalom, kde má všetky živiny. Preto mäsožravce žerú hlavne bylinožravce, lebo mu poskytnú správnu zmes zložiek zo svaloviny, vnútorných orgánov,  kože či srsti. Technicky vzaté, majiteľ môže takto psa  stravovať do konca života, ale určite aspoň raz ročne musí so zvieraťom povinne na preventívne prehliadku. Nie iba vtedy, ak sa na neho niekto pozrie popri očkovaní. Rovnako, ako je to pri preventívnej prehliadke ľudí. U malých psov určite aspoň od  siedmych rokov, u stredných  tiež a u veľkých určite už od piatich rokov,“ prízvukuje lekár.

Strašenie vysokým obsahom  chemikálií v granulách na internete označil Pavol Valašek za neseriózne tvrdenia. Upozornil, že všetky kvalitné značky majú  urobené štúdie. Niektoré aj niekoľko.

„ Pri granulách platí základné pravidlo. Za málo peňazí, málo muziky a naopak. Vo finále, čo očakávame od potravy. Že do čreva sa dostane pomer  a množstvo živín, ktoré dokáže vstrebať a pretransformovať krvou do pečene. A to sú zložky, ktoré pes potrebuje pre život. Je úplne jedno, či to navonok vyzerá ako steak, alebo päť granúl, ktoré vo finále v tom čreve urobia úplne rovnaký efekt.

„Všetko je to o emóciách. Nemá to nič spoločné so zdravím. Kvalitné granule sú veľmi dobre vypomerované. Neviem si predstaviť , že špičkoví svetoví chovatelia služobných, poľovných či spoločenských plemien ich stravujú moderným spôsobom, veď by sa majitelia zbláznili. Prečo by čas, ktorý môžu venovať zvieraťu výcvikom,  či prechádzkou v prírode zabíjali   kulinárčením a vymýšľaním nezmyslov? 99% z nich ich kŕmi kvalitnými granulami a majú špičkové zvieratá a to hovorí samé za seba,“ použil sedliacky rozum odborník.

Správne stravovanie predĺži život ľuďom aj zvieratám. Odborník to najviac vidí u mačiek. Dnes sa už nikto nepozastavuje nad tým, ak sa mačka dožije dvadsať rokov. Kedysi pritom za geriatričky vyhlasovali už desaťročné.

Môže vás zaujať:

Je na každom veterinárovi a jeho egu, či vie povedať, toto nerobím, toto neviem