Vianoce v Nórsku aj s trhmi v Oslo sú iné. Severské ako Santa
Hlavný vianočný trh v Osle, neďaleko kráľovského paláca, Jul i Vinterland , každoročne láka davy pre nezabudnuteľnú, niekoľkohodinovú, nefalšovanú, severskú zábavu a vianočnú mágiu, ktorá je iná, ako ju poznáme z našich končín. Vianočné trhy v Osle sú zárukou zážitkov, ktoré inde v Európe len tak nenájdete.
Vianočné trhy v Osle
Do priestranného trhu plného zábavy a dobrého jedla vstupujete cez dlhú nákupnú uličku, ktorú lemujú drevené obchodíky domácich remeselníkov a výrobcov. V stánkoch nájdete množstvo typických vianočných darčekov, ktoré aj keď sa možno niektoré podobajú na tie naše, z najväčšou pravdepodobnosťou sú vyrobené z čisto domácich surovín aj živočíchov. Nájdete tu nielen mäsové výrobky z lososov, losov, ale aj „Rudolfov“ (sobov), ktorí v Nórsku pomáhajú Santovi rozvážať darčeky. Ak vám je zima, nakúpiť si tu môžete čiapky aj rukavice z najkvalitnejšej kože zvierat, ktoré dodnes pomáhajú Nórom prežiť najkrutejšie mínusové teploty.
Tradičné sú aj salámy z diviny a zvierat, ktoré na Slovensku buď nežijú, neplávajú alebo sú zákonom chránené. Napríklad aj z veľryby alebo losov a sobov.
Ceny si nevšímajte
Prechádzať budete popri stánkoch aj s oblečením, hračkami, či zákuskami, ktoré doma nenájdete. Jednoducho miestna ponuka vianočných darčekov je iná. Samozrejme, v prepočte na naše zárobky je väčšina pridrahá, ale ak si to môžete aspoň trochu dovoliť, na vianočných trhoch v Osle neprepočítavajte a radšej si užívajte atmosféru so všetkým, čo k nej patrí. Plakať môžete až doma po sviatkoch. A možno ani nebudete, lebo Vianoce v Osle sú jednoducho neprenosný zážitok.
Pôvabné stánky v severskom štýle ponúkajú široké variácie jedla od tradičných, nórskych, obľúbených vianočných jedál, cez šišky a palacinky s tradičným nórskym syrom karamelovej chute (gudbrandsdalsost) až po indické a mexické pouličné jedlo. Očarí vás aj vôňa a chuť tradičných nórskych šišiek a pražených mandlí. TOP tradičným vianočným jedlom sú varené rebrá juleribbe, ktoré majú však špecifickú chuť, takže vám nemusia chutiť. Vynikajúce sú však pečené! Klasická nórska vianočná večera s rebrami obsahuje aj klobásy z diviny, medové koláče a rôzne omáčky k mäsu, no a samozrejme aj červenú kapustu, ako inak sladkej chuti.
„Rudolfovia“
O pravú vianočnú náladu sa na trhoch starajú aj „Rudolfovia“, ktorí sa nad hlavami návštevníkov prekrikujú známym pokrikom „how-how!“, pri ktorom sa rozžiaria oči všetkých miestnych detí. Santa totiž takto oznamuje príchod s darčekmi. Niekde na trhy zasa dozerajú losy.
Aj tu stretnete množstvo dobrovoľníkov, ktorí sa snažia vyzbierať čo najviac darov pre charitu, ktorá je pre množstvo Nórov dnes jedinou možnosťou ako prežiť nesmierne zdražovanie vlastne všetkého.
Samozrejme, ani tu nechýba prenádherný detský kolotoč a ešte veľkolepejšie koleso, z ktorého je pohľad na vianočné mesto ako „pre bohov“. Ak máte chuť si zakorčuľovať, šup do požičovne športových potrieb pri ľade.
Aby ste poriadne precítili pravú nórsku vianočnú atmosféru, určite sa zastavte pod hlavnými sobími krikľúňmi, v akomsi centre pohostenia na trhoch v Julenissens Gløgghus. V slušnej spoločnosti si tu pochutnáte na tradičných vianočných dobrotách, bez ktorých sa advent v Osle ani nemôže začať. Od teplej, ryžovej, vianočnej sladkej kaše, wiener klobások v chlebe alebo placke, nechýba ani varené víno, vianočné pivo, ale aj horúce kakao a tradičný vianočný nápoj gløgg. Horúci a pikantný nápoj, príbuzný nemeckému Glühwein, sa zvyčajne vyrába z červeného vína a má aj nealkoholické varianty.
Posedenie v chate
Posedieť si môžete v štýlovej pouličnej reštaurácii (chate), ale aj pri ohni v sobích kožušinách. Zohreje vás aj vianočné kakao so smotanou. Zaslúžený oddych od vianočného stresu si môžete dopriať aj na hornom poschodí „chaty“ Gløgghuse.
Alebo sa zohrejte pri otvorenom grile, kde priamo sledujete svoj kúsok mäsa. Nóri sú známi tým, že radi grilujú a nič na tom nezmení ani tuhá zima. Ugrilujú vám všetko, aj ovocie a zeleninu. Gaštany na trhoch však nenájdete. Teda aspoň ja som nenašla. Pečenej pochúťke ako ju poznáme my Nóri nevenujú až takú pozornosť.
V Nórsku vychádzajú Vianoce z kresťanských tradícií, so severskými prvkami a židovskou hanukou. Nóri sú mimoriadne otvorený národ s mimoriadne tolerantnou spoločnosťou, takže nie je nič výnimočné, že vianočné tradície dokážu pravidelne obohatiť aj o nové prvky, ktoré do krajiny privezú prisťahovalci.
Párty, oslavy a rodina
Počas adventu je miestnym zvykom, že zamestnávatelia, združenia a firmy pozývajú zamestnancov k vianočným stolom julebord. Reštaurácie a bary sú tak plné veseliacich sa ľudí. Ulice sú preplnené najmä cez víkendy.
Deň pred Štedrým dňom rodiny ozdobujú stromčeky a pečú panpepato. Preslávené koláčiky pampepato cookies (pepperkaker) sa na Vianoce aj predávajú a jedia v obrovských množstvách. Dom zo sušienok najskôr používajú ako vianočnú dekoráciu a potom po sviatkoch ho rodina zje. Chýbať nesmie typická ryžová kaša s cukrom, škoricou a maslom. V ryži je ukrytá mandľa a kto ju nájde bude odmenený prasiatkom z marcipánu!
Hlavným dňom vianočných osláv je Štedrý večer 24. decembra. Doobeda ešte mnohí nakupujú alebo navštevujú kostoly, ktoré majú v Nórsku silnú tradíciu. Pravá vianočná atmosféra prichádza o piatej večer, kedy stíchne celá krajina a väčšina Nórov večeria doma v kruhu širokej rodiny.
Samozrejme, nie každý dodržiava tieto tradície, no väčšina viac či menej áno. Aj mnoho Nórov z etnických menšín oslavuje Vianoce po svojom, no aj tak s prvkami nórskych Vianoc. Keďže táto noc patrí výhradne rodine, mnohé reštaurácie a kluby sú zatvorené.
Dni medzi Vianocami a Novým rokom sú v Nórsku zvyčajne plné rodinných stretnutí, večerí, večierkov a návštev.
Vianočné reklamácie
Obchody sa opäť otvárajú od 27. decembra. Aj v Nórsku vtedy nastáva presúvanie „národa“, keď sa obľúbeným miestnym športom stane výmena či reklamácia darčekov, ktoré nesplnili predstavy obdarovaného. Zásadný rozdiel oproti Slovensku a Nórsku je ten, že v tejto škandinávskej krajine zreklamuje každý všetko. Nikoho tu obchodníci neupodozrievajú, že tovar chce za peniaze vymeniť so zlým úmyslom. Tovar v tejto krajine nemáte problém vrátiť po celý rok ak dodržíte predpísané pravidlá, ale často aj nemusíte. V Nórsku sa obchodníci naozaj správajú podľa hesla: náš zákazník, náš pán. Naopak, miestni, ktorí spoločne vytvorili najvyspelejšiu demokraciu sveta, to nezneužívajú tak, ako to poznáme zo Slovenska.
Vianočné „kapre“
Najobľúbenejšou vianočnou večerou sú okrem bravčových rebier juleribbe, aj lutefisk (treska), pinnekjøtt (jahňacie), varená treska, ale aj pečená šunka a morka.
Po vyprážanom kaprovi túžia najmä prisťahovalci. Bežne ho však v obchodoch nekúpite. Musíte si ho objednať a aj to iba v určitom reťazci. Nóri totiž nad našou tradičnou rybou ohŕňajú nos. Vraj zapácha. V nórskych domácnostiach sa počas vianočných sviatkov pije špeciálne vianočné pivo, ktoré je tmavšie a v predajniach sa objaví od novembra. Pre deti a abstinentov zasa počas Vianoc varia špeciálnu tradičnú vianočnú malinovku julebrus, ktorá je naozaj mimoriadne sladká .
Vianoce sú, samozrejme, obdobím rôznych sladkostí a dobrôt. Mimoriadne obľúbený je aj marcipán. Jeden z popredných výrobcov odhaduje, že približne 5 miliónov Nórov zje na Vianoce až 40 miliónov marcipánových figúrok. Orechy a čokoláda sú produkty, ktoré na Vianoce nájdete v každej izbe. Iné tradičné vianočné sladkosti ako karamelové jablká už také populárne v domácnostiach nie sú, na trhu ich však ponúkajú dodnes.
Najstaršie vianočné trhy
Nezabudnuteľných vianočných trhov nájdete po celom Nórsku veľa. Medzi krajšie patria aj tie neďaleko Osla, v historickom mestečku umelcov a remeselníkov v Bærums Verku, kde sa nachádza aj najstaršia reštaurácia v Nórsku.
Práve počas Vianoc ponúka neprenosnú atmosféru, ktorú napriek dokonalej atmosfére zimy a Vianoc po celej krajine, si dovolím označiť za najdokonalejšiu. Magickú atmosféru tu totiž dotvárajú aj domáci kováči, či sklári medzi vianočnými stromčekmi, horiacimi ohňami v kovových kotloch, koňmi a vozmi, vianočnou hudbou a zábavou. Priamo počas slávnostnej atmosféry tu môžete obdivovať aj remeselnú zručnosť v starých robotníckych domoch.
(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)