Viem ako na to, aby vianočný stromček voňal čo najviac

foto: autorka

Tuším prečo sa to stalo, ale už neviem ako dávno. Dlhé roky sme mali doma dokonalý umelý vianočný stromček. Za socializmu to bolo niečo! Rodiča boli takí nadšení, že ho niekde pod pultom zohnali, že nikomu neprekážalo, že nevonia. Metiel z borovice na socialistický spôsob už mali po krk. Naozaj boli príšerné, aj keď sa mi navždy s láskou vryli do spomienok z detstva.

Tradíciu umelej hmoty som si neskôr preniesla aj do mojej domácnosti. Pamätáte sa ako po nežnej revolúcii slovenské obchody zaplnili umelé vianočné stromčeky tak dokonalé, až vyrážali dych? Išli na dračku. Podľahli sme im aj my doma. Asi desať rokov sme sa tešili, ako sme ušetrili, že nekupujeme každý rok také drahé živé stromy.

Samozrejme na ňom nemohli chýbať aj dokonalé porevolučné umelé ozdoby, ktoré som po pár rokoch vyhodila. Umelohmotný hnus som vymenila za výsostne sklenené ozdoby. Tie najvzácnejšie mám ešte po babičke. Majú aj viac ako 80 rokov.

Továrensky dokonalý

Pred dvadsiatimi rokmi sme si však povedali, že aj keď je stromček továrensky dokonalý, chýba mu duša. Veď pravú vianočnú atmosféru vie vykúzliť len živý stromček a nemusí byť vôbec dokonalý. Najprv sme ho na poslednú chvíľu začali kupovať v Rakúsku (vivat demokracia), neskôr, keď sme si to nenechali na poslednú chvíľu zohnali  sme ho aj doma. Dokonalé dánske jedle. Tvarom, výškou, ihličím, no jedna báseň. Stále im však chýbala magická vôňa a tak sme ich na Vianoce vždy narezali, aby pustili živicu. Pomohlo to, ale strom veľmi rýchlo uschol.

Pred troma rokmi sme preto kúpili prvú borovicu po desaťročiach. Nedokonalú, sem tam s fugou, ktorú sme sa snažili zakryť vianočnými ozdobami. Prvý, druhý a tretí vianočný sviatok voňala úžasne. A potom nič.

Prvý v živote

Stále som túžila po vôni, keď sa ráno zobudím, otvorím dvere do obývačky a obleje ma nezameniteľná vôňa vianočného stromu.  Tohto roku ju konečne cítim po desaťročiach. Stromček vonia tak, ako si to pamätám z detstva, keď sme ešte nemali umelý strom.  Kúpili sme po prvý raz v živote smrek.

Samozrejme, ak si dáte námahu, medzi množstvom stromčekov z domácich plantáží nájdete aj dokonalé kusy, ktoré domácnosť nielen skrášlia, ale hlavne rozvoňajú.

„Závisí to aj od druhu ihličnanu. Vôňu vianočného stromčeka si najviac pamätáme spred roku 1989, kedy sme do bytov kupovali najmä borovice alebo české a slovenské smreky. U smreku a borovice najviac vonia práve živica. Zákazníci si ich želajú vtedy, keď dávajú prednosť vôni. Dnes už borovice aj smreky vyzerajú úplne inak ako kedysi, takže je naozaj z čoho vyberať. Zo všetkých najmenej voňajú jedličky, pretože obsahujú najmenej živice. Takže vôňa stromčeka určite nie je spojená s tým, že ak stromček vonia je aj najčerstvejší,“ opravuje mýty amatérov odborníčka Michala Brabcová zo záhradného centra Chládek.

Tohto roku sme sa konečne nebáli a kúpili sme vianočný stromček medzi prvými. A ešte aj smrek. Vložili ho do vedra s vodou a s napätím čakali, či pri inštalácii celý neopadá. Stromček už tradične ozdobujeme večer pred Štedrým dňom. Keď bola dcérka malá, vyčerpaní z príprav sme ho ozdobovali v noci kým spinkala. Stromček predsa ozdobuje Ježiško! Ráno bola taká šťastná, keď sa zobudila. Radi na to spomíname každé Vianoce a áno, najmä ja so slzami v očiach.

Vianočná vôňa vedecky

Kým sme náš prvý smrek v živote vycentrovali do stojana pustil toľko ihličia, až nám zovieralo v krku. Zbytočne. Náš stromček je dokonalý a ešte dokonalejšie je vonia. A viete prečo? Všetko vysvetlil odborník.

„Na naše čuchové receptory sú viazané chemické molekuly terpeny, ktoré ihličnany uvoľňujú. Tie vznikli ako obranný mechanizmus. Rastliny sa totiž nemôžu sami presúvať, a tak si ako kreatívni chemici vytvorili celé spektrum chemických látok, ktoré im pomáhajú prežiť. Túto schopnosť rastlín ľudia ešte nie sú schopní úplne napodobiť a podobné látky vyrábať,“ hovorí vedec Tomáš Pluskal z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, ktorý sa to od rastlín snaží naučiť aj s jeho výskumným tímom. Vysvetlil, že každá rastlina má iný počet terpenov, preto vonia inak. A jedľa ich má na rozdiel od smreku či borovice oveľa menej. Každý druh ihličnanu má vlastnú látku. Napríklad borovica má charakteristickú látku alfa a beta terpeny, ktoré definujú jej vôňu.

A prečo najviac ihličnany voňajú práve v zime?

„V zime sa vegetácia postupne ukladá na zimný spánok a tak aj tých chemických látok, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia, je všeobecne menej. Ale práve ihličnany sú špecifické v tom, že neopadávajú a stále do vzdušia uvoľňujú chemické látky. Takže v porovnaní s okolitým prostredí je intenzita signálu pre náš čuch oveľa silnejšia,“ povedal uznávaný vedec a prezradil, či vôňa ihličnanov je pre človeka naozaj mimoriadne prospešná.

„Toto čisto vedecky naozaj neviem úplne potvrdiť aj keď sa hovorí, že esenciálne oleje a aromaterapia sú veľmi prospešné pre ľudské zdravie. Aj to sú chemické látky, ktoré spadajú do kategórie terpenov. Ale moja laická odpoveď by bola, že áno,“ s úsmevom dodal vedec, ktorého vedecká skupina sa snaží tieto zložité chemické látky vytvoriť aj umelo, pretože sú napríklad veľmi dôležité aj pri liečbe malárie alebo rakoviny.

(Ak vás zápisník halluxov zaujal alebo vám pomohol, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: