Vieme, ako váš svet zbaviť cigaretového dymu
Máte už dosť toho dymu, smradu, všadeprítomného popola, špakov a neustálych nezhôd spôsobených cigaretami? Prinášame niekoľko rád, ktoré váš boj s cigaretami uľahčia a možno vám pomôžu zbaviť sa ich navždy.
Nie náhodou, práve cigarety sú jednou z hlavných príčin konfliktov v rodinách a tento problém sa vyostruje zvlášť teraz, keď sme všetci viac doma. Ako tomu ale neraz býva, aj v tej najťažšej situácii sa môže skrývať príležitosť. Práve vplyv rodiny môže byť totiž v boji proti fajčeniu kľúčový. A príležitosť, ktorú nám priniesla pandémia sa nemusí opakovať. Ako teda na to?
Na chvíľku ustúpte
Možno by ste mohli začať tým, že na chvíľu ustúpite z obvyklej pozície obviňovania. Jedným z hlavných spúšťačov fajčenia je totiž stres. Treba sa preto zmieriť s tým, že vďaka neistote, ktorú prináša pandémia, fajčiari zo svojich pozícií neustúpia. K „rozfajčeniu“ prispieva tiež fakt, že vďaka zvýšenému pobytu doma, fajčiari stratili kontrolu okolia. Svojmu rituálu sa jednoducho môžu venovať viac ako v zamestnaní.
Zároveň však pripomína, že problémy v rodine a napätie v medziľudských vzťahoch sú najčastejšími faktormi recidívy (návrat k fajčeniu po abstinencii). Viac ako obviňovanie teda pomôže, ak sa na vášho fajčiara nebudete pozerať ako na sebeckého škodcu, ale ako na pacienta, ktorému treba pomôcť. A tým pomôžeme aj sebe.
Spoznajte nepriateľa
Cigarety sú silným protivníkom. Ročne sa podpisujú pod približne 6 miliónov vyhasnutých životov po celom svete, čo je viac ako dvojnásobok oproti doterajším úmrtiam na nový koronavírus.
Vo svete je stále približne rovnaký počet fajčiarov, ako pred desiatimi rokmi a to napriek tomu, že škodlivé dopady cigariet na zdravie sú všeobecne známe. Pripomeňme, že fajčeniespôsobuje najmenej 20 rôznych typov a podtypov rakoviny. Je zodpovedné až za 90% úmrtína rakovinu pľúc. K tomu pridajme srdcovo-cievne ochorenia, závažné problémy s dýchaním (chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, astmu), či riziko mŕtvice, neplodnosti, cukrovky atď.
Už menej známe sú však vedecké poznatky o tom, ako tieto škodlivé účinky vznikajú. A minimum ľudí takisto vie, že práve veda ponúka aj moderné možnosti, ako sa cigariet zbaviť. Ale poďme po poriadku.
Odbúrajte príčinu
Zatiaľ čo závislosť na cigaretách vyvoláva nikotín, jeho účinky nie sú karcinogénne. Hlavný problém sa skrýva inde. Podľa vedeckých poznatkov, príčinou ochorení súvisiacich s fajčením je proces horenia a následné vdychovanie dymu. Práve pri spaľovaní tabaku sa totiž uvoľňuje až približne 6 000 najrôznejších látok, z ktorých približne 100 je označených za škodlivé a potencionálne škodlivé, vrátane tých rakovinotvorných.
Aby sme mali lepšiu predstavu, dym z cigarety obsahuje okrem iného oxid uhoľnatý, arzén, benzén, ťažké kovy ako olovo a kadmium, kyanovodík a ďalšie chemikálie. Tie tvoria decht a usádzajú sa v tele fajčiara.
Tu sa určite nájde aj vysvetlenie prečo až 6 kovbojov z reklamy na Marlboro zomrelo na choroby spôsobené fajčením. Takisto je to dôvod prečo už aj niektoré tabakové spoločnosti odporúčajú ľuďom, aby nefajčili. Pre nás je to dosť dôvodov na to, aby sme sa cigariet zbavili.
Polepiť sa náplasťami nestačí
Určite by bolo ideálne, ak by každý z fajčiarov dokázal s cigaretami takpovediac seknúť zo dňa na deň. Ibaže, také jednoduché to nie je. Podľa poznatkov z praxe s odvykaním totiž asi len 4% fajčiarov dokážu svoju závislosť z vlastnej vôle opustiť aspoň na 12 mesiacov. S odbornou pomocou sa darí prestať 35 % fajčiarom. Vyžaduje si to ale náročnú, často aj viac-krát opakovanú liečbu, ktorá spočíva v kombinácii viacerých medicínskych a psychologických postupov. O ochote fajčiarov podstupovať takúto liečbu asi písať netreba. Navyše treba brať do úvahy aj obmedzenia v oblasti lekárskej starostlivosti spôsobené pandémiou.
Dať bokom môžeme aj svojpomocné riešenia v podobe nikotínových náplasti, sprejov, či žuvačiek. V základe ide o správny prístup, pretože náhrada cigariet za iný zdroj nikotínu je pre väčšinu fajčiarov schodnejšia ako okamžitá abstinencia. Problém je, že účinok náplastí sa oslabuje práve, ak nie spojený s lekárskou, resp. psychologickou pomocou.
Zároveň, problém závislosti je oveľa širší, ako by sa mohlo zdať. Fajčenie je spojené s viacerými vzorcami naučeného správania a pocitov, ktoré sa ťažko a dlho odbúravajú. „Ide napríklad o spojenie fajčenia s pohybom rúk, rituál zapaľovania, časté spojenie s relaxom, prestávkou, kávičkou, pohárikom alkoholu atď. Dôležitý je aj spoločenský rozmer – spolunáležitosť k určitej skupine fajčiarov, kolegov, známych a podobne. Toto však náplasti ani žuvačky neriešia. Aj preto sa táto skratka často končí v slepej uličke a výjavy ľudí polepených náplasťami od hlavy po päty poslúžili ako námet pre komediálne scény viacerých filmov.
Sľubné riešenie
Jednou z účinných ciest však môže byť postup, ktorý už vo svete prináša povzbudivé výsledky a dávajú mu za pravdu špičkoví špecialisti na odvykanie z vyspelých krajín. Reč je o znižovaní rizika pre dospelých fajčiarov – angl. Tobacco Harm Reduction.
Je to prístup odvodený od postupov pri riešení drogových závislostí. Podstatou je motivovať fajčiara k zmene, ktorá mu pomôže, aby si škodil čo najmenej a zlepšil si tak kvalitu svojho života (rozumej, tým aj tú našu). Ide teda o nahradenie toho, čo fajčiarovi škodí najviac – v našom prípade cigariet inou alternatívou, ktorej dopady sú čo najmenšie.
Takýmito prostriedkami sú zariadenia na prijímanie nikotínu so zníženým rizikom určené pre dospelých fajčiarov. Predstavujú ich najmä zariadenia na zahrievanie tabaku a elektronické cigarety od renomovaných výrobcov, ktorí pri ich vývoji používajú vedecké poznatky a farmaceutické postupy.
I keď tu budete pochopiteľne namietať, že tým vlastne zostávame pri fajčení, nie je tomu tak. V prvom rade, tieto prostriedky odbúrali hlavný problém – horenie. Namiesto cigaretového dymu sa z nich uvoľňuje len akýsi aerosol – zmes pary a nikotínu.
Poznáme dva hlavné druhy takýchto prostriedkov. Prvým sú zariadenia na zahrievanie tabaku. V tomto prípade užívateľ zostáva verný tabaku, ten sa však nespaľuje. Do zariadenia sa vkladá tabákova náplň, ktorá sa nahreje na teplotu približne 300 stupňov. To postačuje na to, aby sa z nej začal odparovať aerosol obsahujúci nikotín, ale odbúrali sa všetky negatíva vyplývajúce z horenia.
Druhým typom zariadení sú e-cigarety. Do nich sa nevkladajú tabakové náplne, ale tekutina s obsahom nikotínu. Tá sa nahrieva v tzv. vaporizéri, ktorý vytvára paru určenú na inhaláciu. Aj preto sa tu už nehovorí o fajčení, ale o vapovaní.
Funguje to?
Na základe výskumov odborníkov z renomovaných inštitúcii áno. Účinnosť tejto je totiž vyššia aj vďaka tomu, že fajčiari neopúšťajú zo dňa na deň svoje návyky a sociálne zázemie.
Podľa štúdie londýnskej univerzity Queen Mary, elektronické cigarety môžu byť pri odvykaní od klasických cigariet až takmer dvakrát účinnejšie, ako iné spôsoby liečby s použitím nikotínu (náplasti, žuvačky). „Elektronické cigarety môžu fungovať najmä pre ľudí, ktorí vyskúšali iné spôsoby, ale neboli úspešní,“ vyhlásil Dr. Nick Hopkinson, medicínsky riaditeľ Britskej nadácie pre pľúcne ochorenia (British Lung Foundation).
„Nikotínové elektronické cigarety môžu pomôcť ľuďom prestať fajčiť na najmenej šesť mesiacov a môžu fungovať lepšie ako iné metódy odvykania od cigariet,“ uvádza sa zasa v zhrnutí rozsiahleho výskumu z dielne 12 expertov na liečbu rakoviny, prevenciu a odvykanie z viacerých renomovaných univerzít sveta (University of Oxford, Harvard Medical School – Boston, University of East Anglia – Norwich, Monash University – Melbourne a dalších).
Citeľné dopady na zdravie
Zníženie zdravotných rizík pri prechode fajčiarov na tieto nové prostriedky prijímania nikotínu sú markantné a potvrdzujú ich aj významné autority z oblasti verejného zdravia.
Úrad verejného zdravia Veľkej Británie (Public Health of England) vo svojej správe o e-cigaretách uvádza, že ich používaním sa obsah škodlivých látok znižuje až o 95 %. „I keď e-cigarety nie sú bez rizika, sú oveľa menej škodlivé ako cigarety,“ uvádza úrad. Svoje tvrdenia pritom opiera najmä o fakt, že neprodukujú decht ani oxid uhoľnatý, dve z najškodlivejších zložiek tabakového dymu.
Zariadenie na zahrievanie tabaku IQOS zasa v lete minulého roka označil Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v USA – Food and Drug Administration (FDA) za produkt „vhodný na podporu ochrany verejného zdravia“. S týmto označením ho dokonca povolil prezentovať na americkom trhu. Ďalšia štúdia z Japonska hovorí o eliminácii rizika pasívneho fajčenia.
Profesori z onkologického centra Roswell Park Cancer Institute v americkom Buffale na základe vyhodnotenia až 6 štúdií na vzorkách 19,475 až 161,529 respondentov zistili, že pravdepodobnosť respiračných následkov sa u bývalých fajčiarov, ktorí prešli na elektronické cigarety, znížila o 40%. Hovoria tiež o možnosti významného zníženia kardiovaskulárnych následkov.
Zlepšenie kvality života potvrdzujú aj skúsenosti samotných užívateľov. Potom, čo naplno prešli na nové alternatívy cigariet, dokážu si viac vychutnať jedlá, zlepšil sa ich spoločenský život a majú lepšie vzťahy s rodinou a priateľmi. Mnohí dokonca začali opäť športovať.
Všeliek?
Nemusí ísť automaticky o všeliek, ktorý nášho fajčiara okamžite zbaví závislosti. Určite mu však pomôže, aby si menej škodil a bude sa tiež lepšie cítiť. Vy zasa budete vedieť, že neškodí všetkým naokolo a napríklad aj svoje deti môže vziať do náručia bez výčitiek.
Z pohľadu nášho pacienta môže byť významnou motiváciou, že sa okamžite nemusí vzdať svojho rituálu. Navyše sa rázom z verejného nepriateľa stane nasledovateľom najnovších trendov. Pretože cigarety do 21. storočia už naozaj nepatria.