Vinný od narodenia. Životný príbeh dieťaťa
Rafinovanosť apartheidu spočívala v tom, že dokázal presvedčiť ľudí, ktorí predstavovali drvivú väčšinu, aby sa obrátili jeden proti druhému. Išlo skôr o režim nenávisti. Ak rozdelíte ľudí do skupín a prinútite ich, aby sa navzájom neznášali, môžete ich ovládať všetkých. V tom čase bolo v Južnej Afrike viac černochov ako belochov, takmer päť k jednej, a predsa sme boli rozdelení do rôznych kmeňov…
Táto kniha je zaradená medzi najlepšie memoáre poslednej dekády.
Je to najlepšia kniha roka New York Times, USA Today, San Francisco Chronicle, NPR, Esquire, Newsday, Booklist.
Vinný od narodenia je presvedčivý, inšpiratívny a komicky vznešený príbeh dospievania v doznievajúcom apartheide a búrlivých dňoch slobody, ktoré nasledovali.
Zázračná cesta Trevora Noaha z juhoafrického apartheidu k pracovnému stolu The Daily Show sa začala kriminálnym činom: jeho narodením. Trevor je potomkom bieleho Švajčiara a čiernej matky. V tom čase im za takéto spojenie hrozilo päť rokov väzenia. Bol živým dôkazom nerozvážnosti svojich rodičov, preto musel stráviť prvých päť rokov života schovaný vnútri, aby ho matka ochránila pred vládnymi úradníkmi, ktorí ho kedykoľvek mohli odviesť.
„Kniha je alarmujúco presvedčivá, smutná aj zábavná. Príbeh Noahovej rodiny je nemilosrdnou sondou do života v Juhoafrickej republike počas apartheidu a zároveň vyznaním lásky autorovej pozoruhodnej matke,“ napísali v The New York Times.
Vinný od narodenia je príbeh neposlušného malého chlapca a neskôr nepokojného mladého muža, ktorý chce za každú cenu odísť do sveta. Je to aj príbeh vzťahu syna k odvážnej a vrúcne nábožnej matke, odhodlanej zachrániť svoje dieťa pred chudobou, násilím a týraním.
Chlapcove zážitky sú veselé a dramaticky pôsobivé. Či už večeria húsenice, lebo časy sú ťažké, alebo ho počas únosu vyhodia z idúceho auta, Trevor opisuje svoj zvláštny svet vtipne a pravdivo. Výsledkom je dojemný a smutno zábavný portrét chlapca, ktorý si v nebezpečnej dobe hľadá miesto v chorom svete. Pomáha mu neutíchajúci zmysel pre humor a oddaná láska matky.
Začítajte sa do novinky:
Apartheid predstavoval dokonalý rasizmus. Vyvíjal sa dlhé stáročia, počínajúc rokom 1652, keď Holandská východoindická spoločnosť pristála na Myse dobrej nádeje a založila tam obchodnú kolóniu Kaapstad, neskôr známu ako Kapské Mesto, zastávku na odpočinok pre lode plaviace sa medzi Európou a Indiou. V snahe nastoliť belošskú vládu viedli holandskí kolonizátori vojnu s domorodcami a napokon zaviedli súbor zákonov, pomocou ktorých si ich podmanili a zotročili. Keď kapskú kolóniu obsadili Briti, potomkovia pôvodných holandských kolonizátorov sa stiahli do vnútrozemia a vyvinuli si svoj vlastný jazyk, kultúru a zvyky, až sa z nich stal samostatný národ, Afrikánci – belošský africký kmeň.
Briti formálne otroctvo zrušili, no v praxi ho ponechali v platnosti. Hlavným dôvodom bolo to, že v polovici 19. storočia na mieste, ktoré Briti už takmer odpísali ako bezcennú medzizastávku na ceste na Ďaleký východ, niekoľko podnikavých šťastlivcov narazilo na najväčšie ložiská zlata a diamantov na svete. Nekonečné zástupy nahraditeľných tiel boli potrebné na to, aby to z podzemia všetko vyťažili.
Po páde britského impéria Afrikánci povstali a dožadovali sa Južnej Afriky ako svojho právoplatného dedičstva. Vláda si uvedomila, že na udržanie moci zoči-voči rastúcej a nepokojnej černošskej väčšine v krajine bude potrebovať novší a silnejší súbor nástrojov. Vytvorili formálnu komisiu, ktorá cestovala po celom svete, aby preskúmala inštitucionalizovaný rasizmus. Navštívili Austráliu, Holandsko či Spojené štáty americké. Videli, čo funguje a čo nie. Potom sa vrátili, vypracovali správu a vláda tieto vedomosti využila na to, aby vybudovala najvyspelejší systém rasového utláčania v histórii.
Apartheid bol policajný štát, mal systém sledovania a zákonov navrhnutých tak, aby udržali černochov úplne pod kontrolou. Celkový súpis týchto zákonov mal viac ako tritisíc strán a vážil približne štyri a pol kilogramu, ale jeho podstata je taká jednoduchá, že ju pochopí každý. Spojené štáty zažili nútené vysťahovanie domorodcov do rezervácií a potom otroctvo, po ktorom nasledovala segregácia. Predstavte si, že sa tieto tri veci stanú tej istej skupine ľudí naraz. A to bol apartheid.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)