Však v tichosti po štyridsiatke sterilizujme mužov
Interrupcie sú na Slovensku už roky na pretrase a nemyslím, že sa tento morálny a etický problém tak skoro vyrieši k spokojnosti všetkých. Na jednej strane sú vždy ženy, ktoré si celkom prirodzene myslia, že si o svojom tele rozhodnú samé. Aj o tom, či budú matkou. Samozrejme, veď nejde len o samotný pôrod a akt privedenia nového človeka na svet.
Ide aj o veľkú zodpovednosť a následnú mnohoročnú starostlivosť, ktorá predstavuje fyzický, duševný, morálny a finančný záväzok. V opačnom prípade ide o zaťaženie sociálneho systému. A ten stojí na druhej strane problému. V podobe niektorých predstaviteľov štátu a inštitúcií, ktoré zabezpečujú starostlivosť o „nechcené“ deti, ktoré boli na svet privedené buď vinou násilného trestného činu, z nerozvážnosti, alebo aj napriek prenatálne zistenému zdravotnému poškodeniu.
Politici ako hrozba
Problém má aj tretiu stranu, na ktorej stojí náboženstvo a jeho zástupcovia z oblasti odbornej alebo laickej verejnosti. Pre nich je ľudský život nedotknuteľný. A potom je tu ešte štvrtý aspekt, medicína, ktorej zástupcovia sa denne stretávajú s problémami tehotných žien, pre ktoré je prerušenie tehotenstva v záujme ich zdravia a prežitia. Nie biznisom.
Nájsť prienik medzi štyrmi tábormi je priam nemožné. Aj za predpokladu, že sa nám chce veriť, že všetci to robia s najčistejšími úmyslami a v záujme ochrany zdravia žien a životov nenarodených detí.
Nie je dobré, keď sa tento problém rieši v úzkom kruhu politikov a odborníkov, ktorý je zložený prevažne z mužov. Je logické, že nemajú poňatia o tom, čím si každá žena riešiaca túto dilemu musí prejsť. Do diskusie tak nevnesú potrebné aspekty a emócie, ktoré zaručene v každej žene zanechajú nemalé a neblahé psychické následky.
Pretože môže
Úplne zlé je, keď sa problém začne riešiť v dobe pandémie koronavírusu, kedy nám zdravotníctvo kolabuje zo samotného vírusu. Ale najhoršie je, keď sa tejto témy ujme v najnevhodnejšom čase človek, ktorý sa stal najneúspešnejším ministrom zdravotníctva na svete v otázke riešenia koronakrízy. A pretože môže, problém vyrieši v tichosti bez potreby diskusie vo vláde či v parlamente zverejnením vyhlášky, že za interrupciu budú platiť aj ženy nad 40 rokov. Vraj inak je to voči mladším diskriminačné.
Takže platiť už budú všetky ženy, pokiaľ sa rozhodnú umelo prerušiť tehotenstvo z iných, než zdravotných dôvodov. Nečudo. Pán minister je neskrývaným zástupcom akéhosi náboženského hnutia a tým zastupuje práve aspekt problému, ktorý hlása, že „interrupcia nie je riešenie, nie je to slobodná voľba, ale zlá voľba, pretože nerešpektuje právo na život“. Inak povedané, život nenarodeného dieťaťa a jeho práva majú väčšiu cenu ako život a práva ženy, ktorú takýmito výrokmi staviame do pozície nosnice.
Zabúdame však na jeden dôležitý element. Problém interrupcií a neželaných tehotenstiev nie je nikdy len problémom samotných žien. Je to problém každého jedného muža, bez ktorého by žiadna žena pred takouto dilemou nestála. Riešime to roky ako problém žien, ktoré buď vystavíme invazívnym chirurgickým zákrokom, alebo ich presvedčíme o potrebe ochrany hormonálnou antikoncepciou. Vždy je to žena, ktorá musí urobiť rozhodnutie a podstúpiť neprirodzené zásahy do svojho tela.
Je tu aj vazektómia mužov
Ak ide ministrovi Krajčímu (OĽaNO) o diskrimináciu ako takú, tak potom čo tak vyriešiť tento problém vazektómiou mužov a nediskriminovať iba ženy ako také? Ak by sme napríklad po 40-ke povinne sterilizovali každého muža, predídeme mnohým neželaným tehotenstvám. Bremeno zodpovednosti sa spravodlivo rozloží a peniaze do štátnej kasy, ktoré sa očakávajú za spoplatnené interrupcie, pritečú od oteckov, ktorí si za privilégium stať sa otcom po 40-ke priplatia. Bolo by to peňazí, že by sme sa divili. Znie to zvláštne? A prečo? Nie sú oni rovnako ako ženy zodpovední za to, ako, kedy a či vôbec počnú dieťa?
Viete si to predstaviť? To by bolo porušovanie ľudských práv mužov! Obmedzovanie slobodného rozhodnutia ako naložiť so svojou plodnosťou. A povinné vazektómie by stáli štát obrovské milióny. Atď., atď…
Pri všetkej úcte a rešpekte ku všetkým normálnym a súdnym mužom, ktorých je u nás vďakabohu viac, si ako žena myslím, že ak nedokážeme nájsť riešenie neželaných tehotenstiev konsenzom, aby následkom neboli vystavené len ženy, nechajme ženy, nech sa rozhodnú, ako so svojim tehotenstvom naložia. Bez toho, aby sme ich finančne znevýhodnili a za ich rozhodnutia pranierovali. Nemal by to byť predsa problém, veď ich už celé roky v tomto probléme nechávame samé aj napriek tomu, že je to problém celej spoločnosti.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)