Z druhého dejstva absurdnej drámy “Rigorózka” behá mráz po chrbte
Andrej Danko ako hlavný predstaviteľ absurdnej drámy Rigorózka nesklamal a doviedol ju k maximálnej podpriemernosti.
Prednedávnom som v stĺpčeku “Je toto možné?” hovorila o našom slovenskom politickom ochotníckom divadle. Jeho domáci, ale aj hosťujúci herci napriek viditeľnej únave naďalej nepretržite produkujú jedno predstavenie za druhým.
Aj napriek tomu, že by mali svoje sily sústrediť na dotiahnutie spomínaných nedokončených psychologických drám a na nacvičovanie dvoch nových blížiacich sa celospoločenských hier “Nový pán prezident” a “Ústavný sudca”.
No dočkali sme sa druhého dejstva absurdnej drámy Rigorózka, z ktorej behá mráz po chrbte, tečú slzy od smiechu a oči idú vypadnúť od údivu.
Andrej Danko ako jej hlavný predstaviteľ nesklamal a doviedol ju k maximálnej podpriemernosti.
Pre tých, ktorí to ešte nevideli, v prvom dejstve sa hlavný hrdina Andrej ako vysoký predstaviteľ štátu, ľudovo nazývaný aj “generátor náhodných slov”, dostáva do nemilej situácie, keď na neho vytiahnu podozrenie z plagiátorstva jeho rigoróznej práce, za ktorú dostal titul doktora práv.
Všemožne to popiera, práca sa zrazu záhadne stratí, potom sa ešte záhadnejšie znovu objaví a po náročných a dlhotrvajúcich diskusiách so straníckymi kolegami a právnymi poradcami Andrej nakoniec podľahne tlaku okolia a povolí jej zverejnenie. To vyvolá ďalšiu vlnu pohoršenia a Andrej opätovne podľahne tlaku verejnosti a súhlasí s výnimočným zriadením komisie Akademického senátu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá preskúma podozrenia z plagiátorstva jeho práce.
V tomto momente sa prvé dejstvo konči a postavu Andreja môžeme zahliadnuť v roli kandidáta v predpremiére hry Pán prezident.
Vo veľmi krátkom čase sa na scéne parlamentného divadla objavuje druhé dejstvo Rigorózky, v ktorej zriadená komisia plagiátorstvo potvrdí. Andrej údajne preukázateľne skopíroval 63 strán textu svojej práce z iných zdrojových textov. Komisia však slovo plagiát do správy neuvedie, lebo toto slovo vraj slovenský právny systém nepozná. Andrej sa poteší a k celej kauze zaujme víťazné stanovisko, v ktorom vyjadrí spokojnosť, že jeho rigorózne konanie prebehlo v súlade s platnými právnymi predpismi, a že v celom texte nebolo ani raz zmienené slovo plagiát, ktoré si jeho oponenti tak želali. Jeho práca teda nie je plagiát a titul doktor práv mu ostáva.
Divák naozaj nevie, či sa má smiať, či plakať. Iba žasne. Ale s určitosťou vie, že by toto dielo rozhodne chcelo aj tretie dejstvo, v ktorom by mala hlavná postava zrozumiteľne vyjadriť svoje ľudské, herecké aj politické zlyhanie, vzdať sa funkcie, obsadenia v hre Pán prezident, a už navždy opustiť javisko.
Môže vás zaujať:
Pani kolegyňa, viete, aká je to RIGORÓZNA skúška?
Chceli by sme veľa od takých ľudí, bohužiaľ sa nedočkáme. 🙁