Z ktorého dňa majú personalisti stres. Najnižšia produktivita práce je totiž práve v tento deň a piatok to nie je

ilustračné foto: pixabay.com - Startup Stock Photos
DALITO -
  • Modré pondelky pozná každá generácia 
  • Indikátor zmeny vo firemnej kultúre 
  • Jedinečný zamestnanecký benefit? 

Žalúdok na vode a veľmi pomalý rozbeh do pracovného tempa. Klasické pondelkové blues sa zoomeri rozhodli riešiť po svojom a z ich prístupu sa takmer stáva nový kariérny trend. Aké sú šance, že na túto vlnu naskočia napokon aj firmy?

Bare Minimum Mondays bol neoficiálnou súčasťou pracovísk roky. Mnohé prieskumy potvrdili domnienku, že najnižšia produktivita je práve v pondelok. Ibaže až trend, ktorý vznikol na TikToku a vyzýva zoomerov k tomu, aby sa burnoutu a pondelkovému stresu vyhli tým, že sa do povinností vložia o niečo menej, vyvolal skutočné obavy personalistov a zamestnávateľov. Vlna tých, ktorí na tento šíriaci sa fenomén reagujú, narastá. Možno ju prirovnať k prezentizmu či quiet quittingu, ktoré sa považujú za súčasť trendov, ktoré sa na pracoviskách objavili od uplynutia pandémie. Zhoršená pracovná disciplína a nižšia efektivita však robia vrásky najmä zamestnávateľom, ktorí vnímajú pondelok ako najzásadnejší deň v týždni.

Modré pondelky pozná každá generácia 

Skutočnosť, že z pondelkového blues sa stal fenomén a aj v slovenčine sa modré pondelky zaužívajú ako vyjadrenie pomalého štartu pracovného týždňa, naznačujú, že nechuť do práce v úvode týždňa prevláda v spoločnosti už desaťročia.

Podľa výskumu portálu Zety je pondelok natoľko kritickým dňom v týždni, že strach z neho vplýva dokonca aj na nedeľný spánok. Zo vzorky tisíc respondentov vzišlo, že pondelok je najhorším dňom pre 56% zamestnancov vo veku do 25 rokov. Pre generáciu pracovníkov v rozmedzí 25 – 40 rokov je pondelok nepríjemný takisto, za najmenej príjemný ho označilo 45%. Len pre zaujímavosť, na druhom mieste sa umiestnila streda s podielom 20 percent. Guinessova kniha rekordov vlani dokonca oficiálne uviedla pondelok ako najstrašnejší deň v týždni podľa odpovedí miliónov ľudí z celého sveta. 

Indikátor zmeny vo firemnej kultúre 

Vplyv pondelka na produktivitu je nepopierateľný, no reakcia, ktorá sa pretavila do trendu TikToku a ďalšieho chytľavého buzzwordu pracovísk, má svoje opodstatnenie. Ešte v roku 2018 uverejnil LinkedIn štúdiu, podľa ktorej má až 80% Američanov strach z toho, čo môže priniesť ďalší pracovný týždeň. Britský Úrad verejného zdravotníctva (OHID) upozornil vo vlaňajšom prieskume na to, že až 67% Britov pociťuje obavy z pondelka na konci víkendu.

Viac sa o tejto téme dočítate v článku Bare Minimum Mondays by mohli vyriešiť syndróm modrého pondelka, zamestnávatelia to vidia inak [pracuj.sk]

Môže vás zaujať: