Za 5-dňovú liečbu v USA zaplatili vyše 160-tisíc eur
- Počet škôd v cestovnom poistení za minulý rok stúpol dvojnásobne, účet za ne presiahol 2,66 milióna eur
- Najviac poistných udalostí z dovoleniek klienti nahlásili z Chorvátska, Turecka a USA
- Za liečbu tráviacich problémov v Španielsku zaplatila Allianz
55-tisíc eur, nehoda na motorke v Thajsku stála 44-tisíc eur
Začiatkom mája Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odvolala globálny stav núdze v súvislosti s ochorením covid-19. Prakticky do celého sveta sa tak už dá cestovať bez väčších obmedzení. Rast záujmu o cestovanie eviduje aj najväčšia poisťovňa na trhu.
Rovnako stúpa aj škodovosť v tomto odvetví. „Za minulý rok nám klienti nahlásili 3 675 poistných udalostí zo svojich dovoleniek, čo je dvojnásobok oproti predchádzajúcemu roku. Náklady za tieto škody presiahli 2,66 milióna eur,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – Slovenskej poisťovne Dárius Nógli.
Škoda za 160-tisíc v USA
Najviac hlásení klienti Allianz v minulej sezóne nahlásili z dovoleniek v Chorvátsku (291), Turecku (217) a prekvapivo aj z USA (171). Nasledovali destinácie Taliansko (166) a Rakúsko (155). „Najčastejšie nám klienti hlásia drobné a stredné úrazy, ktoré vzniknú pri športových aktivitách alebo kúpaní, či seknutia v krížoch a krku, spôsobené striedaním horúceho podnebia s vychladenými klimatizovanými priestormi. Zaznamenávame aj tráviace ťažkosti najmä z exotických krajín ako Egypt či Omán, ale aj úpaly a zlomeniny končatín,“ dopĺňa D. Nógli.
Allianz pravidelne rieši aj vážnejšie ochorenia, napríklad infarkty či ťažké zranenia pri dopravných nehodách. Minulý rok to bol infarkt klienta v Spojených Arabských Emirátoch. Účet za zdravotnú starostlivosť a 16-dňovú hospitalizáciu sa vyšplhal na 127-tisíc eur. „Jednoznačne najväčšou poistnou udalosťou v minulom roku bolo ochorenie klientky súvisiace s močovými kameňmi v USA, kde sme za liečbu a 5-dňovú hospitalizáciu uhradili viac ako 160-tisíc eur,“ uvádza D. Nógli. V inom prípade Allianz riešila ochorenie klienta na maláriu v Sudáne. Jeho prevoz do Juhoafrickej republiky, hospitalizácia a liečba vyšla na 58-tisíc eur.
Neobmedzené krytie liečby je užitočné
Pred návštevou do zahraničia si cestujúci najčastejšie uzatvárajú balík cestovného poistenia, v ktorom majú kryté liečebné náklady, teda náklady za ošetrenie, hospitalizáciu, lieky, lekárske vyšetrenia, prevoz naspäť do vlasti, v prípade náhleho ochorenia alebo úrazu. Zahrnuté je tam aj odškodnenie v prípade úrazu, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu a asistenčné služby. Okrem rizík si klienti zvolia aj geografickú oblasť, do ktorej cestujú, teda buď Slovensko, Európa spolu s Tureckom, Svet bez USA a Kanady alebo celý svet.
„Rozdiel je tu najmä cenový, keďže zdravotná starostlivosť vo vyspelých krajinách ako USA či Kanade je výrazne vyššia ako v ostatných krajinách. Výhodou je, že klienti Allianz majú v rámci cestovného poistenia neobmedzené krytie liečebných nákladov, čo v praxi znamená, že im preplatíme účet za ošetrenie v akejkoľvek výške,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.
V rámci Európy určite neodporúčame spoliehať sa len na Európsky preukaz zdravotného poistenia, pretože ten nekryje prevoz na Slovensko, doplatky za lieky a takisto v mnohých dovolenkových rezortoch sú k dispozícií len súkromné zdravotnícke zariadenia, kde európsky preukaz neplatí.
Poistenie už od 65 centov na deň
Na tohtoročnú sezónu stojí cena základného cestovného poistenia v Allianz s krytím liečebných nákladov 65 centov na osobu a deň v rámci Európy. Pri pripoistení úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu stojí poistenie do 2 eur na osobu a deň v rámci Európy.
„Cena komplexného poistenia na týždňovú dovolenku v Európe tak vyjde necelých 14 eur, čo je v porovnaní s ostatnými nákladmi na dovolenku tá najnižšia položka,“ uzatvára L. Strnad Muthová. Cestovné poistenie si jednoducho uzavriete aj online na www.allianz.sk.