Záborská je vlastne fajn! Darujte maternicu!
Možno sa na jej fanatickú snahu zakázať interupcie na Slovensku len zle pozerám. Možno to so ženami myslí naozaj dobre! Veď prevencia nadovšetko! A možno poslankyňa OĽaNO Anna Záborská je vlastne fantastická, a nie fanatická, aspoň konečne rozhýbe ženy, nech zbytočne nezomierajú na rakovinu maternice. A ešte aj ukážu svoj občiansky postoj a lásku ku krajine, však ušetria milióny z verejného zdravotného poistenia, ktoré každoročne vynakladáme na liečbu rakoviny.
Povedzme NIE rakovine krčka maternice aj inak. Spokojné budú aj ženy aj Záborská. Ročne u nás aj tak zomrie až okolo 200 žien na rakovinu krčka maternice. Slovensko je jednou z piatich krajín s najvyšším výskytom karcinómov na svete, tak prečo nie?
Takže mi napadlo, ak má už niektorá žena dosť tých rečí okolo slovenských materníc a už nechce, či si nemôžete dovoliť mať ďalšie deti, riešenie som našla vskutku jednoduché. Veď maternicu môžu humánne darovať ženám, ktoré po dieťati túžia, ale príroda to zariadila inak. Maternicu predsa môžu nezištne darovať na transplantáciu.
Darované maternice chránia život
A to neďaleko, napríklad na špičkových klinikách v Českej republike, kde sú na tieto transplantácie naozaj frajeri. V pôrodníctve stoja za niekoľkými svetovými unikátmi, o ktorých informovalo aj Dalito. Napríklad vo Fakultnej nemocnici v Brne udržali 117 dní tehotenstvo ženy s mozgovou smrťou do takého štádia, že mohli priviesť na svet cisárskym rezom dievčatko prakticky s normálnou pôrodnou váhou. V Prahe dokonca už majú za sebou aj narodenie dieťaťa z maternice, ktorú odobrali žene s mozgovou smrťou. Svetovo unikátny je tento prípad tým, že išlo o maternicu, z ktorej sa predtým žiadne dieťa nikdy nenarodilo. Chlapček prišiel na svet na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Fakultnej nemocnice Motol.
Darované maternice a nový život
V Českej republike porodila dieťa v poradí už tretia žena s transplantovanou maternicou. Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v spolupráci s Gynekologicko-pôrodníckou klinikou Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe na Apolinárskej ulici sa podarilo priviesť na svet dievčatko. Pôrod dopredu naplánovali cisárskym rezom. 34 ročná mamička a jej dcéra sa tešia výbornému zdraviu. Štúdii transplantovanej maternice sa v IKEM venujú od roku 2015. Doteraz odborníci urobili 10 transplantácií. Zatiaľ ide o tretí úspešný pôrod po transplantácii v Českej republike. Prvú transplantáciu maternice predviedli experti v rámci štúdie pražského IKEM v apríli 2016. Bola desiatou v Európe a iba trinástou na svete. Inak, susedom v počte transplantácií ako takých patrí prvé miesto v európskom rebríčku.
Ak môžete z humánnych dôvodov darovať akýkoľvek orgán, nevidím dôvod, prečo by to nešlo pri maternici. Inak, viete o tom, že v Prahe za týmito svetovými unikátmi stojí geniálny Slovák, ktorý šéfuje klinike plnej Slovákov?
Darovanie ako prevencia
Tak len, aby sa nezabudlo, že riešenie existuje, ako sa prestať zaoberať Záborskou. A ešte aj konať dobro. Okrem toho, že sa vás už nebudú dotýkať zvrátené reči tejto fanatickej poslankyne za OĽaNO, niekomu ešte aj nevídane pomôžete. A nebudete sa už musieť ani obávať rakoviny maternice a ešte aj ušetríte peniaze verejnému zdravotníctvu, aby ostali pre tých, ktorí ich naozaj potrebujú! Však ako už všetci vieme, Slovensko je krajina, kde najviac zbytočne zomierajú ľudia pre slabo fungujúci systém. Len v jedinej tabuľke OECD s 34 európskymi krajinami zoradenými podľa počtu Odvrátiteľných úmrtí na 100 000 obyvateľov v roku 2017 vo vekovej kategórii pod 75 rokov patrí Slovensku šieste mesto od konca. Pritom Prezidentka Čaputová už 17. decembra 2019 upozornila: „Úplne zbytočne u nás umiera takmer dvaapolnásobne viac ľudí ako je priemer v najvyspelejších krajinách Európskej únie.”
Darujte maternicu. Z ušetrených peňazí na liečbu možnej rakoviny ostanú aj peniaze na základné potreby slovenských transplantačných tímov na Slovensku. Veď tie dodnes nemajú ani to, čo v Česku funguje už viac ako 30 rokov. A čo môže byť krajšie ako humánne konať spoločne dobro pre seba aj krajinu?! A Boh predsa deti miluje všetky, nerozlišuje ich podľa národnosti. Či áno, pani Záborská?
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)