Zdeno Cíger: „Nie vždy platí, kto hrá v zahraničí, je výnimočný.”
Zdeno Cíger, najužitočnejší hráč slovenskej extraligy 2003/04, člen All-stars tímu slovenskej extraligy v sezónach 1997/98, 1998/99, 1999/2000, 2000/01, 2002/03, najlepší slovenským tréner roku 2009, najlepší slovenský útočník 1998, 1999, víťaz ankety Zlatý puk pre najlepšieho slovenského hokejistu 1997, majster slovenskej extraligy 1998, 2000, 2003 a 2005, ako hráč 2007, 2008 ako tréner, bronzový medailista z MS odpovedal pre DALITO v rubrike 3 odpovede. Aktuálne, na základe skúseností, fakticky a bez emócií na diskusiu a názory zväčša hokejovo nepraktizujúcej amatérskej verejnosti, ohľadom výsledkov našich mladíkov na hokejových Majstrovstvách sveta juniorov v Kanade.
Prečo práve Cíger? Len čo sa dostal do hokejovej extraligy, získal titul Najlepší nováčik sezóny 1988/89. Pôsobil v Tampa Bay Lightning, New York Rangers, HC Slovan Bratislava, Edmonton Oilers, Utica Devils, New Jersey Devils, Dukla Trenčín aj ZŤS Martin. Po skvelej sezóne 1995/96 mu manažér klubu Glenn Sather ponúkol niekoľkoročnú lukratívnu zmluvu, Zdeno však návrh odmietol a vrátil sa na Slovensko. Za Slovensko odohral 106 zápasov, zaznamenal 34 gólov. V roku 2006 sa stal asistentom reprezentačného trénera Júliusa Šuplera a pomáhal mu aj na svetovom šampionáte 2007 v Rusku. Výkonný výbor SZĽH ho v roku 2015 zvolil za trénera Slovenskej reprezentácie.
V roku 2011 založil Hokejovú akadémiu Zdena Cígera . Zámerom jeho projektu je pomáhať talentovaným deťom zo sociálne slabších rodín, aby aj oni mali možnosť rozvinúť svoj talent. V tíme angažuje mladých hokejistov od 8 do 14 rokov z celého Slovenska.
V akadémii majú decká postarané o tréning, ubytovanie (cezpoľní, prípadne zo sociálne slabšej rodiny) dopravu, výstroj, po dohode aj doučovanie zadarmo. Zdeno Cíger sa snaží nájsť talentovaných chlapcov a postupne ich posunúť do profesionálnych tímov. Momentálne má v mužstve 30 a je presvedčený, že sú medzi nimi hráči, ktorí majú šancu niečo dokázať.
Čím to je, že mladí hokejoví reprezentanti, ktorí pôsobia v zahraničných prestížnych kluboch, dokonca niektorí sú aj draftovaní NHL, nevedia svoje výnimočné schopnosti využiť aj na MS U20?
Nie vždy platí pravidlo, že kto hrá v zahraničí, je výnimočný. Hráči by si mali zastať svoju pozíciu výnimočného (rozdielového) aj na majstrovstvách sveta.
Ako pôsobí, a či vôbec verejný tlak a názor fanúšikov hokeja, rodičov, priateľov či sociálne siete, pôsobia na psychiku mladých reprezentantov a môže ich hlavy ovplyvniť aj verejná kritika trénera priamo počas šampionátu?
V dnešnej dobe počas dôležitých turnajov každá negatívna energia či zo strany rodičov, fanúšikov, sociálnych sieti a mainstreamu má neblahý, niekedy až fatálny vplyv na psychiku a výkony hráčov, čiže celého mužstva. Táto kritika sa dotýka nielen mládežníckej, juniorskej , ale aj seniorskej kategórie. Čo sa týka kritiky trénera, vždy to tak bolo a tak by to malo byť. Keď je oprávnená kritika, skritizovať, a keď je oprávnená pochvala, vyzdvihnúť a pochváliť.
Čo by sa muselo stať, aby sme do ďalšieho ročníka MSU20 opäť nehovorili len to, s kým sa budeme zachraňovať, aby sme sa udržali v hlavnej skupine svetovej juniorskej špičky?
To, čomu sme sa mali venovať už minimálne jedno 10-ročie, systematicky sa sústrediť na výchovu deti a mládeže . Zanedbáva sa to roky. Skvelým príkladom je Švajčiarsko. Keby sa neprestalo pracovať s mládežou, mohli sme nadviazať na to, čo náš slovenský hokej roky zdobilo.
Zdeno Cíger chce exkluzívne pre DALITO rozobrať celú problematiku ešte hlbšie. Hovoriť budeme aj o tom, kto je vlastne v hokeji mladík a čo sa reálne odohráva na podobných šampionátoch tam, kde nemôžu nielen novinári. Hlavne v hlavách. Aj o tom, ako emócie ovplyvňujú reálny pohľad na výkon hráčov. Rozhovor zverejníme čoskoro.
Môže vás zaujať:
Zdeno Cíger: Ľubomír Pokovič a vzťahy na Ružinovskom štadióne