Žiaci zarábajú na kelímkoch
V rámci vzdelávacieho programu JA firma, ktorý sa na Strednej odbornej škole (SOŠ) v Partizánskom v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja vyučuje, si skupina študentov založila skutočnú firmu s ekologickým zameraním pod názvom EKOVERDE.
Študenti, ktorí si založili firmu EKOVERDE, prišli s jedinečným nápadom prospešným nielen pre občanov mesta Partizánske, ale aj pre občanov celého Trenčianskeho kraja či Slovenska. Vo svojej podnikateľskej činnosti sa zamerali na výrobu a predaj jednorazových kompletne kompostovateľných ekologických kelímkov, v ktorých sú zabudované semiačka rôznych rastlín a bylín. Medzi vloženými semiačkami rastlín sa nachádzajú napríklad rukola siata, pažitka pravá, šalvia lekárska, žerucha, tymián, valeriánka alebo bazalka. „Činnosť našej firmy je zameraná na úpravu jednorazových, kompletne kompostovateľných ekologických „coffe to go“ teglíkov, vyrábaných z celulózy s vrstvou PLA plastu. Kelímky pretvárame a vkladáme do nich organické semienka rôznych druhov rastlín, ktoré našim zákazníkom po použití teglíka vyrastú,“ uviedla riaditeľka JA Firmy EKOVERDE Mária Jakubíková.
EKOVERDE ekologické teglíky môžu zákazníci odhodiť do Ekoverde koša, ktorý sa nachádza v priestoroch školy. Kelímky z košov budú odvezené na rôzne miesta, kde z nich následne vyrastú rastliny. „Predmet nášho podnikania sme si vybrali preto, že ľudia na celom svete si jednoducho zvykli vypiť nápoj z umelého pohára, a potom ho bez výčitiek hodiť do koša. Väčšina z nás si to neuvedomuje, ale vytvárame tým neskutočné veľké množstvo odpadu. Rozhodli sme sa nahradiť umelé, neekologické kelímky našimi rozložiteľnými, ktoré obohacujú prírodu o nové rastliny a nevytvárajú ďalší odpad,“ doplnila Mária Jakubíková.
Vedľajšou činnosťou študentskej firmy Ekoverde je výroba nápojov pre zákazníkov rôznych vekových kategórií. Takto si zákazníci môžu nápoje spokojne vypiť z ekologických kelímkov firmy Ekoverde, odhodiť ich do Ekoverde koša a prispieť tak k ochrane životného prostredia. Z Trenčianskeho kraja sa tak postupnými krokmi stáva Zelená župa. „Trenčiansky samosprávny kraj sa už štvrtým rokom usiluje napĺňať ideu projektu Zelená župa. Je potešiteľné, že aj študenti zo SOŠ Partizánske svojím nápadom v rámci výučbového procesu napomáhajú k osvete a skvalitneniu životného prostredia v našom kraji,“ povedal Martin Macíček, manažér projektu Zelená župa.
Vzdelávací program JA Firma je medzi študentmi veľmi obľúbený, keďže vďaka tejto praktickej skúsenosti získavajú študenti možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu v praxi. Učia sa nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými či vedieť sa rozhodovať a viesť firmu. „Žiaci našej školy v rámci vyučovania predmetu aplikovaná ekonómia si v treťom ročníku zakladajú svoju firmu. V rámci nej si každoročne stanovujú svoj podnikateľský zámer. V minulom školskom roku to bola spoločenská hra pre deti s vývinovými poruchami učenia, za ktorú v rámci veľtrhu cvičných firiem získali popredné umiestnenie. Tento rok sú to rozložiteľné kelímky. Túto iniciatívu našich žiakov i ich pedagógov vnímam veľmi pozitívne, lebo vďaka nej získajú zručnosti, ktoré môžu ľahko uplatniť vo svojom profesionálnom živote, nehovoriac o tom, že vymysleli produkt, vďaka ktorému môžeme zlepšovať naše životné prostredie,“ priblížila riaditeľka SOŠ Partizánske Katarína Hartmannová.
1 reakcie na Žiaci zarábajú na kelímkoch
-
Spätné upozornenie: Slováci čoraz viac vyhľadávajú liečivé bylinky, hitom je rakytník - Dalito - They Made It!