Zlatý stred je sedemhodinový spánok 

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com-sweetlouise
TASR -

Pozná to takmer každý a hlavne podľa toho, koľko má rokov. Ak sa poriadne nevyspíme, na druhý deň sme úplne mimo a odnesie si to aj náš pracovný výkon.  Ale koľko hodín  musíme spať, aby si naše telo naozaj oddýchlo a zregenerovala aj hlava? 

Priemerný čas potrebný na spánok predstavuje šesť až deväť hodín, za zlatý stred odborníci uznávajú spánok v trvaní sedem hodín. Dôležitý faktor z pohľadu kvality či kvantity spánku je vek človeka.

V súvislosti s časom potrebným na spánok portál zdravie.sk ďalej konštatoval, že pri novorodencoch možno pozorovať 16-hodinový spánok, pri dvojročnom dieťati deväť až 12-hodinový spánok, v prípade seniorov to môže byť napríklad šesť hodín spánku.

Hlavným cieľom spánku je regenerácia organizmu a upratanie “neporiadku v hlave”. Zážitky prežité počas dňa sa zaraďujú do správnych “schránok” a nepotrebné sa vyraďujú. Je to taká denná uzávierka, konštatoval portál.

Spánková medicína zaznamenáva v posledných dvoch desaťročiach výrazný medicínsky rozmach vo svete aj na Slovensku, uviedol predseda Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny Imrich Mucska na webe tejto spoločnosti.

Počas tohto obdobia vznikli na Slovensku viaceré spánkové laboratóriá vybavené kompletnou polysomnografickou a videopolysomnografickou diagnostickou technikou so školeným personálom.

Slúžia na diagnostiku a liečbu porúch spánku a spánkových porúch dýchania.

Poruchy spánku sa týkajú približne 45 percent svetovej populácie. Pritom sa im v mnohých prípadoch dalo predísť.

Lekári zdôrazňujú, že spánok je pre každého človeka vzácny majetok, s ktorým treba primerane zaobchádzať a čo najlepšie využívať. Upozorňujú, že spánok nie je správne zanedbávať.

Môže vás zaujať:

Na úplnú regeneráciu potrebujeme 21 dní